-
צילום: פלאש 90

בדרך לפטור מוויזות לארה"ב עבור אזרחים ישראלים?

גורם בפמליית רה"מ: "אין שום סיבה שישראל לא תהיה חלק מהתוכנית"
גילי כהן, שליחת כאן חדשות לוושינגטון
26 באוגוסט 2021
05:58

גורם בפמליית ראש הממשלה בארצות הברית אמר הלילה (חמישי) כי ישנה התקדמות משמעותית בדרך לפטור מוויזות עבור אזרחים ישראלים. לפי הגורם, שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן הבהיר כי ישנה הוראה מצידו לפתור את הסוגייה, וכי "אין שום סיבה שישראל לא תהיה חלק מתוכנית הפטור מוויזות".

לדברי הגורם, "יש דברים שאנחנו צריכים לעשות, ויש דברים שהם צריכים לעשות. צריך לפתור את הבעיות הטכניות". ראש הממשלה נפתלי בנט ובלינקן סיכמו בפגישתם הלילה גם כי "חשוב לעבוד על הכנסת ישראל לתוכנית הפטור מוויזות, הן עבור אזרחים ישראלים והן עבור אזרחים אמריקנים", כך נמסר ממשרד החוץ האמריקני לאחר הפגישה.

הוויזה לא עוברת | האזינו ל"עוד יום" עם גילי כהן

אחת מהסיבות לכך שישראל לא נכללה בתוכנית הפטור היא בשל שיעור הסירוב הגבוה של ישראלים בקבלת ויזה, לצד העובדה שישראל גם היא לא אישרה לכל אמריקני לבקר בישראל, בעיקר בשל נסיבות ביטחוניות ואוכלוסייה אמריקנית-פלסטינית.

מי שניסה לקדם זאת בשנה האחרונה היה השגריר בארצות הברית, גלעד ארדן, ששוחח בנושא עם השר לביטחון המולדת אלחנדרו מיורקס, ואף הוקם צוות משותף בנושא. "אני שמח על ההתקדמות המשמעותית שהושגה מהלך שהובלתי", אמר הלילה ארדן. "אין שום סיבה שאזרחי ישראל יצטרכו לבזבז זמן וכסף בכניסה לארצות הברית". עם זאת, הגורם בפמליה הבהיר כי אין מדובר בהתפתחות שתראה אור בימים הקרובים. ככל הנראה הנושא צפוי לעלות בפגישה בין הנשיא האמריקני ג'ו ביידן וראש הממשלה בנט היום.

עוד אמר הגורם בפמליה לקראת הפגישה, שתתקיים הערב, כי מבחינת ישראל צריך להבטיח כי איראן תהיה במרחק של שנה מפצצה לצמיתות. לדברי הגורם, כרגע לא ברור איך יתקדם המשא ומתן עם איראן, ולכן חשוב לקיים את הפגישה "למרות הקורונה ולמרות אפגניסטאן".