חיסון בקופ"ח כללית, ארכיון
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

הסיכון לדלקת שריר הלב גבוה פי 4 בקרב חולי קורונה שלא התחסנו

מחקר שערכה קופת החולים כללית עם אוניברסיטת הארוורד מעלה כי מחוסנים שקיבלו את החיסון של חברת פייזר סבלו מפחות תופעות לוואי לעומת מי שנדבקו בנגיף ולא חוסנו. המחקר נערך לפי נתונים אנונימיים של 2 מיליון מבוטחי הקופה
דקלה אהרן שפרן
26 באוגוסט 2021
06:45

מחקר שערך מכון כללית למחקר של קופת החולים כללית, בשיתוף אוניברסיטת הרווארד, ומתפרסם היום (חמישי) מעלה כי בקרב מי שקיבלו את החיסון לקורונה של פייזר נצפו תופעות לוואי בשיעור נמוך, לעומת שיעור גבוה של תופעות לוואי חמורות לאחר הידבקות בנגיף בקרב לא מחוסנים. המחקר נערך על בסיס ניתוח נתונים אנונימיים של 2 מיליון מטופלי כללית, והוא הגדול ביותר שנעשה עד כה בנוגע לבטיחות החיסון לקורונה.

לפי ממצאי המחקר, נרשמו 2.7 מקרים עודפים של דלקת בשריר הלב לכל 100 אלף אנשים מחוסנים, לעומת 11 מקרים עודפים לכל 100 אנשים שנדבקו בנגיף ולא היו מחוסנים. עוד עלה מהמחקר כי תופעות לוואי כמו הפרעות קצב, התקפי לב, שבץ ותסחיף ריאתי - נצפו בשיעור גבוה יותר בקרב אנשים שנדבקו בקורונה, אך לא נמצאו מוגברות בקרב מחוסנים.

מנהל מכון המחקר כללית, פרופ' רן בליצר, אמר עם פרסום התוצאות: "המחקר מראה שוב עד כמה החיסון בטוח, ועד כמה החלופה של תחלואה 'טבעית' בנגיף הקורונה ללא חיסון מעמידה את האדם בסיכון משמעותי, כבד ושכיח הרבה יותר למחלה נלווית קשה – וכל זאת מעבר לסיכון הישיר עקב מחלת הריאות שגורם נגיף הקורונה וסיבוכיה הקשים"

התוכנית להגבלת ארוחות ראש השנה אם התחלואה תעלה

אם התחלואה תמשיך לעלות בקצב גבוה, במשרד הבריאות ישקלו לצמצם התכנסויות משפחתיות בחגים, כך פורסם לראשונה אמש בחדשות הערב בכאן 11. לפי התוכנית, אם המצב לא ישתפר, יצומצם מספר המשתתפים בארוחות החג ל-30 כדי למנוע הדבקות המוניות - גם מילדים שיחזרו מבתי הספר, וגם ממבוגרים שעדיין לא יהיו מחוסנים באופן מלא אחרי המנה השלישית.

במשרד הבריאות יש אופטימיות זהירה מהולה בדאגה בנוגע לנתוני התחלואה. מצד אחד, ברור שהחיסונים במנה השלישית עובדים, ומונעים הדבקה. בנוסף, יש התייצבות מסויימת במספרי החולים במצב קשה. מצד שני, נתוני המאומתים עדיין עולים וגבוהים מאוד. במשרד הבריאות גם מודאגים לאור העובדה שבעוד שבוע תיפתח שנת הלימודים, וכמה ימים לאחר יחלו חגי תשרי.

אחר הצהריים עדכן משרד הבריאות כי אתמול אובחנו 10,001 נדבקים חדשים בקורונה ו-25 חולים נפטרו. בכך עלה מניין המתים מהנגיף ל-6,908 בני אדם. מהבוקר נוספו 109 חולים למניין החולים במצב קשה, ובסך הכול ישנם 688 חולים קשה, מתוכם 187 במצב קריטי.

מהשבוע הבא: חיסון שלישי לכולם

בתוך כך, לפי גורמים במערכת הבריאות - בשבוע הבא ייפתח החיסון השלישי לכל האוכלוסייה מגיל 16, עבור אלו שעברו חמישה חודשים מאז המנה השנייה שלהם.

אתמול התקיימה פגישה בזום בין בכירי משרד הבריאות, ביניהם המנכ"ל פרופ' נחמן אש וד"ר שרון אלרעי פרייס, עם ממונה הקורונה האמריקני ד"ר אנתוני פאוצ'י. האמריקנים ביקשו לקבל מידע ממשרד הבריאות על החיסון במנה השלישית, לקראת מבצע החיסונים שהם מתכננים. לפי הנתונים, שנמסרו ישנה יעילות של פי 10 יותר במניעת הדבקה בקרב מי שקיבלו מנה שלישית לעומת אלו שקיבלו רק שתי מנות, ודעיכה במוגנות לאחר 5 חודשים. 

בינתיים, בישראל מתקרבים ל-1.7 מיליון מחוסנים במנה השלישית. בעוד שבוע, לפי גורמים בכירים במשרד הבריאות, אם נגיע לשני מיליון מתחסנים - יש סיכוי טוב לראות האטה ואפילו אולי ירידה בנתוני התחלואה.