מתחם חיסונים בכפר קאסם
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

כפי שפורסם בכאן חדשות | משרד הבריאות הודיע על חיסון שלישי לכולם

החל מאוקטובר: תו ירוק רק למחוסנים במנה שלישית, שיקבלו גם פטור מבידוד בחזרה מחו"ל • 3 ימים לתחילת הלימודים: 124 אלף תלמידים ו-6,500 אנשי צוות בבידוד • ממונה הקורונה לכאן חדשות: העומס בבתי החולים – הכבד מאז פרוץ הקורונה
דקלה אהרן שפרן ונוב ראובני
29 באוגוסט 2021
07:48
עודכן ב 17:34

כפי שפורסם בכאן חדשות: מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש הודיע היום (ראשון) על פתיחת מבצע החיסון השלישי לכלל האוכלוסייה החל מהיום. במשרד הבריאות הודיעו גם על שינויים במדיניות התו הירוק ובמדיניות הבידודים עבור מחוסנים. 

מבצע החיסון השלישי - הנחיות חדשות 

• החל מהיום: כל אדם מעל גיל 12, שחלפו מעל חמישה חודשים מחיסונו השני, יוכל לקבל את המנה השלישית

• מיום שישי הקרוב (3 בספטמבר): פטור מבידוד מלא בחזרה ממדינות כתומות למחוסנים בעלי תו ירוק, שיידרשו לבידוד רק עד קבלת תוצאה שלילית. 

• מ-1 באוקטובר: הגדרת המחוסן מתעדכנת - רק מי שחלפו פחות מ-6 חודשים ממנת החיסון השניה, ומי שהתחסן במנה השלישית יהיו זכאים לתו ירוק

"מרחיבים את האפשרות לבוסטר לכלל האוכלוסייה, עד כה חיסנו 2 מיליון איש במנה שלישית", אמר פרופ' אש שהוסיף כי כל מי שחלפו חמישה חודשים מאז שקיבל את מנת החיסון השניה יוכל לקבל את המנה השלישית. בהמשך אמר כי במשרד מזהים האטה בעלייה במאומתים, לצד קצב התחסנות מספק של מבצע החיסונים. 

בהמשך, הודיע ממונה הקורונה פרופ' סלמאן זרקא על שינוי במדיניות התו הירוק ומדיניות הבידודים - מי שעברה חצי שנה מאז שהתחסן במנה השנייה ולא יחוסן במנה השלישית, לא יהיה זכאי לתו ירוק החל מאוקטובר הקרוב. כמו כן, תהיינה הקלות למחוסנים במנה שלישית בחזרה מחו"ל ואלה לא יצטרכו בידוד אם יחזרו ממדינה כתומה. לאחר מכן הוסיף זרקא: "אנחנו מעדכנים את המושג מחוסן. מעתה הוא רק מי שקיבל מנת בוסטר".

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר גם הוא במסיבת בעיתונאים כי במשרד מזהים מגמות של האטה בתחלואה, אך "מוקדם לדבר על סוף הגל הרביעי". לקראת פתיחת מבצע החיסון השלישי לכלל האוכלוסייה, אמר הורוביץ כי צריך להמשיך את קצב החיסון הנוכחי, וכי במשרד הבריאות יכולים להצביע על שינוי חיובי במגמות התחלואה: "יש מקום לאופטימיות, אך אי אפשר לומר בוודאות שהירידה במגמות תימשך". 

בהמשך התייחס הורוביץ לשביתה בבתי החולים הציבוריים ואמר כי אינו חושב שהשביתה מהווה פיתרון ראוי: "נתנו פיתרון לפעילות התקינה של שבעת בתי החולים האלו, לגבי הטווח הארוך זה יהיה במשא ומתן מול האוצר בשבועות הקרובים. לא רואה טעם בהמשך השביתה". 

3 ימים לתחילת הלימודים: 124 אלף תלמידים ו-6,500 אנשי צוות בבידוד. יותר מ-3,000 תלמידים אובחנו כמאומתים אתמול. בתוך כך, ממונה הקורונה פרופסור סלמן זרקא הזהיר הבוקר (ראשון) כי בתי החולים נמצאים כעת תחת העומס הכבד ביותר שבו היו עד כה מאז תחילת המשבר. בשיחה עם כאן חדשות הוא הסביר כי המצב נוצר בין השאר בעקבות שילוב של תחלואה בקורונה, התפרצות של מחלות נשימתיות שאינה קורונה ובנוסף נותנת מענה לחולים אחרים, שבעבר חששו לפנות לבתי החולים בשל המגפה. 

האזינו לדיווח בתוכנית הבוקר הזה

זרקא אמר לכאן חדשות שכרגע גם המחלקות הפנימיות מלאות ובהן נמצא עיקר כוח האדם שדרוש לטיפול בקורונה. הוא הוסיף כי בעבר היו עושים הסבה – סוגרים מחלקות פנימיות והופכים אותן למחלקות קורונה וכרגע במקרים רבים אין יכולת לעשות זאת.

בריאיון שהעניק לתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב אמר זרקא לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי: "יש בבתי החולים כ-1,600 חולי קורונה בין אם בינוניים, קשים או מונשמים. התמונה הזאת מאוד מטרידה ובחלק הזה המצב ממש לא טוב. כשמסתכלים על העלייה בתחלואה לצערי אין הפתעה במספר המתים. עדיין אין לנו טיפול נגד הווירוס. עדיין תומכים בחולים במכונות הנשמה אבל אין טיפול". 

האזינו לריאיון עם פרופ' סלמן זרקא

הוא התייחס לפתיחת שנת הלימודים ואמר: "אי אפשר גם לפתוח לימודים, להישאר עם התקהלויות וכשהמצב בבתי החולים מתוח עד הקצה. ככל שהמגמה נמשכת לא סביר לסגור את בתי הספר. העדיפות במדינה צריכה להיות אחרת. קודם בתי הספר ואז כדורגל ותרבות". בדבריו הדגיש זרקא: "הנגיף כאן וימשיך להיות כאן. יהיה כנראה גם גל חמישי אחרי הרביעי". 

בבתי החולים מאושפזים 726 חולים שמצבם מוגדר קשה, מתוכם 149 מונשמים. אתמול אובחנו 7,071 מאומתים חדשים, מתוך כ-103 אלף בדיקות, ואחוז הבדיקות החיוביות עומד על 7.09%. מספר הנפטרים מפרוץ המגפה עומד על 6,958 בני אדם.