-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המפכ"ל חילק הנחיות למיגור האלימות במגזר הערבי

שבתאי אמר בשיחות סגורות כי "המצב קשה ומחייב טיפול מהיר" והורה על תגבור הכוחות במחוזות מרכז וצפון • טרם נעצרו חשודים במקרי הרצח בסוף השבוע
הדס גרינברג
29 באוגוסט 2021
22:35

מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי הביע היום (ראשון) דאגה ממקרי הרצח המרובים בחברה הערבית בתקופה האחרונה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום כי שבתאי אמר בשיחות סגורות כי "המצב בחברה הערבית קשה ומחייב טיפול מהיר וייסודי". נכון לשעה זו טרם נעצרו חשודים במקרי הרצח בסוף השבוע. 

בתוך כך, בישיבה מיוחדת שהתקיימה היום במטה מחוז מרכז בעקבות המצב חילק המפכ"ל מספר הנחיות עיקריות למיגור מקרי האלימות הקשים. הראשונה - עיבוי הכוחות במחוז מרכז וצפון בלוחמי משמר הגבול, פריסה בשטח של היחידה הטקטית של מג"ב שתגברה בלוד בזמן מבצע "שומר החומות", כמו גם תגבור כוחות ימ"מ. 

ההנחייה השניה הייתה להגדיל את מצבת החוקרים בתיקי הרצח, כשבמשטרה טוענים כי ריבוי התיקים הפתוחים מקשה על פענוח מקרי הרצח ולא מאפשר חקירות עומק. הנחיה נוספת של המפכ"ל היא להגביר את המבצעים והפעילויות היזומות לתפיסת אמצעי לחימה בימים הקרובים.  

אנאס אל וואוואח בן ה-18, נורה אתמול למוות במכוניתו סמוך למסגד הגדול בלוד. תחילה הוא נפצע אנושות ומותו נקבע בבית החולים אסף הרופא. המשטרה פתחה בחקירה. בנוסף, הערב נפצע קשה אדם באירוע ירי בכפר קאסם ופונה לבית החולים בילינסון. חקירה ראשונית של המשטרה העלתה כי הנרצח בלוד נורה במסגרת סכסוך בין משפחתו לבין משפחת מוסראתי. מאוחר יותר באותו יום נורה למוות בכפר קאסם עבד קורמטה, בן 26 מג'לג'וליה. 

האזינו לריאיון עם קאדרי אל וואחוואח

בליל שישי תושב תל שבע שבדרום כבן 30 נורה למוות סמוך לביתו. איבראהים נאסר אבו-עמרה הובא לבית החולים סורוקה בבאר-שבע במצב אנוש, ושם נקבע מותו. המשטרה בודקת האם מדובר בסכסוך בין משפחות.

על פי נתוני עמותת יוזמות אברהם, מתחילת השנה קיפחו את חייהם 75 ערבים בישראל בנסיבות הקשורות לאלימות ופשיעה, מהם 62 אזרחים ו-12 שאינם אזרחים. ב-59 מהמקרים הרצח בוצע בירי. 38 מההרוגים היו בני 30 ומטה.