ראש הממשלה בנט, נשיא ארה"ב ביידן
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

בנט הציע בבית הלבן: ברית הגנה עם מדינות המפרץ

המיזם יכלול את ירדן ונועד לספק הגנה היקפית מפני האיום האיראני. הוא יכלול הצבת מכ"מים ואמצעי התרעה מפני כלים התקפיים של איראן
גילי כהן
29 באוגוסט 2021
23:42

ראש הממשלה בנט שב היום (ראשון) מביקורו בוושינגטון בו לצד הפגישה עם נשיא ארה"ב ביידן, נפגש גם עם שר ההגנה האמריקני ובכירים נוספים בצמרת הביטחון של ארה"ב. היום פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בפגישותיו הציע בנט יוזמה להקמת מיזם הגנה משותף של ישראל ומדינות המפרץ, כולל ירדן, שמטרתו לספק הגנה היקפית מפני האיום האיראני. 

הפרויקט יכלול בעיקר הצבת מכ"מים ואמצעי התרעה מפני כלים התקפיים של איראן. האמריקנים מאוד מוטרדים מההתפתחויות האיראניות בתחום הכטב"מים התוקפים, כפי שנראה במתקפה האחרונה על אוניית "מרסר סטריט" במפרץ עומאן, ובאירועים נוספים. לפני צאתו לארה"ב אמר בנט בריאיון עם ה"ניו יורק טיימס" כי צריך להקים קואליציה של מדינות ערב מתונות במאבק מול איראן. בלשכת רה"מ לא התייחסו לדברים.

לקראת מלחמה עם איראן? | עוד יום

לפני כחודש הותקפה במפרץ הפרסי המכלית "מרסר סטריט", המשתייכת לחברת הספנות "זודיאק" – שנמצאת בניהול משפחת עופר הישראלית. בתחילת אוגוסט יצאו שבע המדינות המתועשות (ה-G7) בהודעה דומה, לפיה "כל הראיות קובעות חד משמעית שמדובר באיראן". שבוע קודם לכן בריטניה וארצות הברית האשימו את איראן בתקיפת הספינה.

שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד חשפו כי סעיד אראג'אני - האופרטור הראשי של מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"מים) של חיל האוויר של משמרות המהפכה - הוא שהביא לפגיעה במכלית.