קצרין, בשבוע שעבר
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

הכול בשביל תמונת ניצחון?

בנתוני התחלואה ניכרים סימני בלימה, אבל המספרים המוחלטים גבוהים מאוד • איך תשפיע פתיחת שנת הלימודים על תמונת התחלואה? התשובה ברורה ואין מחלוקות לגביה • ההחלטה המתבקשת: לדחות אותה מעט עבור הילדים שעדיין לא יכולים להתחסן | פרשנות
דקלה אהרן שפרן, פרשנות
30 באוגוסט 2021
10:52

"בתי החולים נמצאים כעת תחת העומס הכבד ביותר שבו היו מאז תחילת משבר הקורונה", אמר לי בחומרה פרופ' סלמן זרקא, הממונה על הטיפול במשבר הקורונה. הוא תיאר כי הגורמים לעומס החריג הם שילוב של תחלואה בקורונה והתפרצות של תחלואה נשימתית שאינה קורונה, וכן ציין כי בניגוד לשלבים הראשונים של היכרותינו עם הנגיף, הציבור כבר לא חושש להגיע לבתי החולים. "המחלקות הפנימיות מלאות וכך גם חדרי המיון הביולוגי, שבו מטופלים חולי הקורונה, והמיון הרגיל", אמר זרקא. ואכן, גם בבתי החולים עצמם מדווחים על עבודה אינטנסיבית מאין כמוה, מחלקות עמוסות וצוותים שחוקים.

כשייפתחו המסגרות החינוכיות, צפויות הדבקות רבות. בכיר במשרד הבריאות אמר לנו: "התחלת הלימודים ואי-מניעת התקהלויות עלולים להמיט אסון על מערכת הבריאות"

בנתוני התחלואה ניכרים סימני בלימה אולם המספרים המוחלטים גבוהים מאוד. השיאים המפוקפקים במספר המאומתים מאז תחילת המגיפה נרשמו בשבוע שעבר, ולפי העדכונים האחרונים של משרד הבריאות, מספר החולים שמצבם קשה כבר עומד על יותר מ-750 בני אדם. במסיבת העיתונאים החגיגית שהתכנסה אתמול במשרד הבריאות אמר שר הבריאות ניצן הורוביץ, כי הגרפים מראים סימנים מעוררים אופטימיות אך מוקדם לדבר על סוף הגל הרביעי.

כיצד תשפיע פתיחת שנת הלימודים על תמונת התחלואה? התשובה ברורה ואין מחלוקות לגביה. ברגע שייפתחו המסגרות החינוכיות, צפויות הדבקות רבות ולפי ההערכות, אלפי או עשרות אלפי בידודים ביום. עדות מובהקת לכך יכולה להיות השינוי במגמות התחלואה בציבור החרדי לאחר פתיחת שנת הלימודים במסגרות החינוכיות בא' באלול, לפני כשלושה שבועות, שהביאה לכך שערים חרדיות נצבעו אדום והגרפים טיפסו מעלה בתלילות.

הצעדים שבהם יש לנקוט בגל התחלואה שונים מאלה שננקטו בגלים הקודמים. אלא שמחמש שכבות ההגנה נותרו רק כמה רבדים, בתוספת מסכות וארומה של כוונות טובות

פתיחת שנת הלימודים בוצעה ללא מתווה ממשי וחברי כנסת חרדים האשימו בעקבות כך ב"הפקרה מוחלטת של התלמידים החרדיים" (חבר הכנסת דרעי) ו"התנהלות פושעת" (חבר הכנסת ושר הבריאות לשעבר ליצמן). בכיר במשרד הבריאות אמר לנו השבוע: "התחלת הלימודים ואי-מניעת התקהלויות עלולים להמיט אסון על מערכת הבריאות".

צעד אחורה. ברור לכל שהצעדים שבהם יש לנקוט בגל התחלואה הרביעי שונים מאלה שננקטו בגלי התחלואה הקודמים. ואכן, לקראת אחד בספטמבר הוחלט לצאת בתוכנית שכוללת חמש שכבות הגנה. נשמע משכנע, לא? בדיקות סרולוגיות, בדיקות מהירות, מודלים של כיתה ירוקה, מגן חינוך, מסכות ועוד. העניין הוא שמרבית שכבות ההגנה הללו נותרו מחוררות כמעט לחלוטין, ימים ספורים לפני תחילת הלימודים.

הבדיקות הסרולוגיות צומצמו באופן דרמטי, הבדיקות המהירות נותרו אבל הורים לא חייבים לבצען ואיש כמובן לא יכול לחייבם לומר אמת לגבי התוצאות. ובאשר לכיתה הירוקה - הפיילוט במסגרות החרדיות הוביל תלמידים רבים לבידוד ולמידה מרחוק, והפרויקט יחל באמצע אוקטובר. "מגן חינוך" היא תוכנית מעניינת מאוד אבל תתחיל כרגע רק אחרי החגים בערים אדומות. בקיצור, זה מה שנשאר, רק כמה רבדים, בתוספת מסכות וארומה של כוונות טובות.

צוות החוקרים של האוניברסיטה העברית פרסם ביום שישי האחרון ניתוח נתונים שלפיו מבצע החיסונים במנת הבוסטר הוביל לעצירה של העלייה בתחלואה הקשה ובעקבות כך צפויה ירידה במספר המאומתים. לצד זאת, ציינו החוקרים כי פתיחת שנת הלימודים צפויה להשתבש עקב הדבקות מרובות.

החזרה ללימודים תרצף את ימינו בעוד מאומתים ונדבקים סביבנו, בהשלכות ארוכות טווח של תחלואה שחלקן אינן ידועות עדיין, בבידודים המוניים ובעלייה נוספת ברמת התחלואה

פרופ' דורון גזית, בכיר בצוות החוקרים שמנתח את מגמות התחלואה, חידד בפנינו את המסקנות: "אני חושב שיש פה התלבטות מאוד רצינית האם לפתוח את בתי הספר היסודיים, בגלל עשרות אלפי המבודדים שיתווספו מדי יום". גזית הוסיף כי כבר כיום יש יותר מ-125 אלף ילדים בבידוד ואמר כי במקרה שבו יוחלט אכן לפתוח את שנת הלימודים, צריך להקפיד על תו ירוק למורים המלמדים את הכיתות האלו. "מעבר לבידודים", אומר גזית, "צפויות הדבקות. כדי להפחית אותם מומלץ לצאת למבצע מיידי של התקנת מערכות אוורור (מבוססות מסנני HEPA) וכמובן להקפיד על מסכות".

הדברים הללו של גזית מתכתבים עם דו"ח של המרכז לבקרת מחלות ולמניעתן בארצות הברית, ה-CDC, שסקר מקרי הידבקות בקרב תלמידים צעירים. הדו"ח העלה כי מגעים צמודים בבתי ספר בקרב לא מחוסנים עלולים להביא להדבקות מרובות. החוקרים הדגישו את חשיבות ההתחסנות בקרב אנשי הצוות החינוכי ובקרב הקהילה, והמליצו על שכבות הגנה נוספות כמו עטיית מסכות ושוב, איוורור נאות של מרחבי הלמידה.

ההחלטה המתבקשת היא לדחות במעט את פתיחת שנת הלימודים עבור הילדים שאינם יכולים עדיין להתחסן. תמונת ניצחון זה נחמד, אבל במקרה הזה יהיה לה תג מחיר גבוה ומיותר

גילוי נאות: גם אני אצטרך להתמודד עם ילדות צעירות בביתי אם שנת הלימודים לא תיפתח כסדרה, ובאופן עקרוני אשמח אם הן תחזורנה למסגרות ולחברים בגן ובבית הספר. הבעיה היא שהחזרה ללימודים לא תאפשר לנו חזרה לשיגרה. להיפך, היא רק תרצף את ימינו בעוד מאומתים ונדבקים סביבנו, בהשלכות ארוכות טווח של תחלואה שחלקן אינן ידועות עדיין, בבידודים המוניים ובעלייה נוספת ברמת התחלואה, בעוד מערכת הבריאות נאנקת כבר עכשיו תחת העומס.

ההחלטה המתבקשת היא לדחות במעט את פתיחת שנת הלימודים עבור הילדים שאינם יכולים עדיין להתחסן. אם מגמת הירידה בתחלואה תימשך, הדבר ישליך גם על ההדבקות כשהילדים יחזרו ללימודים ואלה יהיו פחותות. ארבעה ימים לפני ראש השנה - הדבר האחרון שאנחנו צריכים הוא תלמידים שנדבקים זה מזה ומגיעים לארוחת החג להדביק את סבא וסבתא. אם כך, מדוע לפתוח את שנת הלימודים דווקא עכשיו? כי בממשלה יוכיחו שהם יכולים אחרת? כדי שבכיר כלשהו יהיה מרוצה מכך שאחד בספטמבר הביא עמו את הילקוטים החדשים ואת השיר של עלי מוהר ויוני רכטר על ילד שצועד לבית הספר ואביו צועד בעקבותיו?

תמונת ניצחון זה נחמד, אבל במקרה הזה יהיה לה תג מחיר גבוה ומיותר. אשמח ללוות את ילדיי למסגרות החינוכיות ולדמוע עם הילדים ששרים על יורה וחצב, אבל אשמח עוד יותר לדעת שילדי ישראל בטוחים יותר ולא צועדים בסך לניסוי המוני שתוצאותיו לא ידועות.