-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרופ' אש לכאן רשת ב: סגר בחגים ירד מהפרק

מספר המתים מפרוץ המגפה חצה את ה-7,000 • שיעור הבדיקות החיוביות לקורונה – הגבוה ביותר מאז פברואר • בכיר במשרד הבריאות: בכל יום נוספים 100 חולים שמצבם קשה
דקלה אהרן שפרן
30 באוגוסט 2021
07:56
עודכן ב 19:03

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור נחמן אש אמר הבוקר (שני) בריאיון לקרן נויבך בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב כי "סגר ירד מהפרק לקראת חגי תישרי, ככל שמגמת הבלימה של העלייה במספרי החולים הקשים תימשך. יש לנו פרפרים בבטן לקראת פתיחת שנת הלימודים". 

האזינו לריאיון עם פרופ' אש

אש הוסיף כי הוא חושש מאופוריה וחוסר הקפדה של הציבור שיביאו לעליה נוספת בתחלואה הקשה. לדבריו, משרד הבריאות ממליץ מזה זמן להגביל את ההתכנסויות ל-500 איש בחוץ ו-400 בפנים אך המלצה זו לא התקבלה עד עתה על ידי הממשלה בשל התנגדות משרדי האוצר והתרבות.

בנוגע להרחבת החיסון השלישי לבני 12 ומעלה אמר אש כי הוא מקווה שכל מי שחוסן בשני חיסונים ישלים גם את החיסון השלישי. "הבנו שכבר אי אפשר לסמוך על שני חיסונים כדי שאנשים ירגישו מוגנים. מחוסנים פעמיים מוגנים פחות ככל שעובר הזמן ואחרי חצי שנה זה נעשה משמעותי. הייתי רוצה לראות בחודש הקרוב שכל מי שהתחסן בשני חיסונים ישלים את החיסון השלישי אחרי חמישה חודשים", הוא הוסיף.

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול אובחנו 6,576 נדבקים חדשים בקורונה, ונרשם שיעור הבדיקות החיוביות הגבוה ביותר בגל הנוכחי – 7.81% מתוך כ-90 אלף בדיקות. מספר החולים במצב קשה עומד על 731, מהם 160 מונשמים. 6,990 מתו מפרוץ המגפה. 2,896 תלמידים אובחנו אתמול כמאומתים, ו-87,880 תלמידים נמצאים בבידוד. 

בכיר במשרד הבריאות: בכל יום נוספים 100 חולים שמצבם קשה

בכיר במשרד הבריאות אומר הבוקר לכאן חדשות כי בכל יום נוספים בישראל כ-100 חולי קורונה חדשים שמצבם קשה. לדברי הבכיר, לא מדובר בהכרח בחולים שאושפזו באותו יום, אלא במטופלים שמצבם החמיר ונעשה קשה. הוא ציין כי נוסף על כך, קיימים חולים שמצבם קשה גם בקהילה ובמוסדות הגריאטריים, שבמקרים רבים אינם נכללים בדיווחים השוטפים של משרד הבריאות.

הגורם הזהיר ואמר כי זה לא הזמן לפתוח את מערכת החינוך, וציין שפתיחת שנת הלימודים בתוספת ההתקהלויות בחגים הקרבים, עלולות להמיט אסון על מערכת הבריאות. הבכיר הוסיף כי ברמות התחלואה כיום אין להסתמך רק על החיסונים, וטען שיש להטיל הגבלות שיקטינו הדבקות, כמו מגבלות התקהלות.

על אף  שמספר החולים הקשים העדכני העומד על יותר מ-750, במשרד הבריאות דיברו אתמול במסיבת עיתונאים על אופטימיות ובלימה של התחלואה. לפני כשלושה שבועות צפו בישראל תרחישי אימים לפיו בסוף חודש אווסט יהיו בין 800 ל-1,600 חולים במצב קשה, כשנראה שמבצע החיסון השלישי האט משמעותית את התחלואה הקשה.

אתמול הודיע מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור נחמן אש על פתיחת מבצע החיסון השלישי לכלל האוכלוסייה. במשרד הבריאות הודיעו גם על שינויים במדיניות התו הירוק ובמדיניות הבידודים עבור מחוסנים, כל ש כל אדם מעל גיל 12, שחלפו מעל חמישה חודשים מחיסונו השני, יוכל לקבל את המנה השלישית. 

נוסף לכך, מיום שישי הקרוב יוענק פטור מבידוד מלא בחזרה ממדינות כתומות למחוסנים במנה שלישית, מחוסנים שטרם עברה חצי שנה ממועד קבלת המנה השנייה, ומחלימים שטרם חלפה חצי שנה ממועד אישור ההחלמה או שקיבלו מנת חיסון אחת לפחות – הם יידרשו לבידוד רק עד קבלת תוצאה שלילית. מ-1 באוקטובר הגדרת המחוסן מתעדכנת - רק מי שחלפו פחות מ-6 חודשים ממנת החיסון השניה, ומי שהתחסן במנה השלישית יהיו זכאים לתו ירוק.