מלון ישרוטל ים המלח
צילום: אדי ישראל, פלאש 90

אחרי הביקורת: ישרוטל תבטל את חלוקת הדיווידנד לבעלי המניות

רשת המלונות הודיעה על המהלך אחרי האזהרה של שר האוצר ליברמן שקרא לה להחזיר את 36 מיליון השקלים של כספי המענקים, אותם קיבלה במשבר הקורונה • עם פרסום הדוחות הכספיים של החברה, התברר שהרבעון השני של 2021 היה המשגשג בתולדותיה - עם רווח של כ-80 מיליון שקל
שאול אמסטרדמסקי
31 באוגוסט 2021
04:06

לאחר הביקורת החריפה, חברת ישרוטל דיווחה אמש (שני) לבורסה כי הדירקטוריון החליט לבטל את חלוקת הדיווידנד בסך 25 מיליון שקל לבעלי המניות. מוקדם יותר אתמול, אמר שר האוצר אביגדור ליברמן כי חלוקת הדיווידנד אחרי שהחברה קיבלה מענקים בסך 36 מיליון שקל הוא צעד "לא ראוי", לדבריו, וכי הוא מצפה מהחברה לחזור בה ולהחזיר את המענקים - התבטאות שלחצה על החברה להגיע להחלטתה.

ביום חמישי האחרון ישרוטל פרסמה את הדוחות הכספיים שלה לרבעון השני של 2021 - והביקורת לא איחרה להגיע. אם היה הרושם שהרשת סבלה מרבעון גרוע - התברר שדווקא היה לה את הרבעון הכי טוב שהיה לה בתולדותיה, עם רווח של כמעט 80 מיליון שקל.

מה מתברר? דבר ראשון - ישרוטל העלתה מאוד את המחירים, והישראלים שלא יכלו להיות בחו"ל שילמו לה הרבה מאוד כסף. אבל זה עוד לא הכול. ישרוטל קיבלה המון כסף מהממשלה. היא קיבלה 12 מיליון שקלים במענק מיוחד. מתוך הכסף שכל המלונות קיבלו, היא קיבלה עוד 15 מיליון שקלים במענק להחזרת עובדים, ועוד תשעה מיליון שקלים בפטור מארנונה. בסך הכול הטבות בשווי של 36 מיליון שקלים.

באותה נשימה, יחד עם הדוחות הכספיים, ישרוטל הודיעה שהיא הולכת לחלק לבעלים שלה דיווידנד בגובה של 25 מיליון שקל. כלומר, קיבלה 36 מיליון שקלים מהמדינה והתכוונה לחלק עוד 25 מיליון שקלים ישר לכיס של הבעלים שלה - אחלה כסף מכספי המיסים.

"אתם מצפים שלא נשלם לבעלי מניות בגלל נראות?"

מנכ"ל רשת ישרוטל ליאור רביב הגיב לדברים בריאיון לכאן רשת ב. "צריך לנתק בין 2020 שהייתה שנה רעה, ל-2021", הוא אמר לשאול אמסטרדמסקי בתוכנית "קלמן ליברמן" לפני יומיים, וטען: "זכותה של חברה ציבורית לשלם לבעלי המניות דיווידנד בשנה טובה. הסכום הזה בעולם של ישרוטל הוא לא גדול".

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל ישרוטל בכאן רשת ב

רביב ציין כי הכסף שניתן לחברה ב-2020 נועד לסייע לה לשרוד, ושהיום ישרוטל מחזירה למדינה את התשלום דרך מיסים והשקעות שהיא מבצעת. "אתם מצפים שלא נשלם לבעלי המניות בגלל נראות?", הוא שאל.