גן ילדים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פסק דין תקדימי: הקלטות שנעשות בגן ילדים אינן האזנות סתר

בית משפט השלום בחיפה קבע כי הקלטות שבהן דובר על ילד מהגן יחשבו חוקיות וניתן להשתמש בהן לצורך תביעה
אוריה אלקיים
31 באוגוסט 2021
11:35

בית משפט השלום בחיפה קבע היום (שלישי) בפסק דין תקדימי כי הקלטות שנעשות בגני ילדים אינן האזנות סתר. בפסיקה נקבע כי אם הורים מכניסים מכשיר הקלטה למוסד ובהקלטה נשמעים דברים הנאמרים על הילד שלהם – זה לא ייחשב כהאזנת סתר. בנוסף, נקבע כי המצב דומה במקרה שהצוות דיבר על הילד הספציפי כי כך הוא נחשב לחלק מהשיחה ולא מדובר בהאזנת סתר.

בית המשפט ציין כי ממילא להורים שמקליטים בגן קיימת הגנה בהתאם לסעיף 18 לחוק הגנת הפרטיות, שאומרת שיש חובה מוסרית לשמור על הילדים, כאשר יש חשש לפגיעה בילדים. הפסיקה התקבלה בתיק שבו נתבעו הורים שלטענת הגננת ביצעו האזנת סדר. בית המשפט קבע גם כי הגננת תשלם החזר הוצאות בסך של 14,000 שקלים להורים. 

יו"ר ועד הגנים הארצי, עו"ד אחז אגם, ומי שייצג את ההורים בהליך, אמר כי מדובר בבשורה של ממש: "הורים רבים חוששים לבחון את החששות שלהם בגנים, מאחר שגננות רבות מצאו שיטה למנוע את ההקלטות באמצעות תביעות על האזנת סתר. עכשיו הורים יוכלו לפעול בהתאם לצו ליבם ולא לחשוש. יחד עם זאת יש לזכור כי מדובר בפסיקה של בית משפט השלום בלבד. פסק הדין מאזן בין החשש האמיתי של ההורים ובין חוק האזנת סתר והשמירה עליו".