שלום כיתה א
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

עושים סדר בהנחיות: כל מה שצריך לדעת על התו הירוק המורחב ופתיחת שנת הלימודים

כ-2.4 מיליון תלמידים יחזרו מחר לבתי הספר והגנים, כ-250 אלף מהם ילמדו מרחוק • שרת החינוך: "לא נהסס לשנות את המתווה אם נצטרך"
אוריה אלקיים, לירן כוג'הינוף ויערה שפירא
31 באוגוסט 2021
19:54
עודכן ב 23:35

כ- 2.4 מיליון תלמידים יפתחו מחר (רביעי) את שנת הלימודים תשפ"ב ברקע תחלואת הקורונה, כ-250 אלף מהם לא ילמדו בכיתות הלימוד - אלא בלמידה מרחוק או במרחבים פתוחים. לצד ההנחיות החדשות לבתי הספר, תיכנס מחר לתוקפה גם ההרחבה של התו הירוק. מה כל זה אומר? כאן חדשות עושים סדר בהנחיות. 

מי ילמד בזום ומה עם התו הירוק? עונים על כל השאלות לקראת החזרה ללימודים

> הרחבת התו הירוק

ממחר התו הירוק יחול גם על עובדי מערכת הבריאות, החינוך ומוסדות הרווחה, וגם כל המקומות שבהם נדרשים הלקוחות להציג את התו (כמו מכוני כושר או מסעדות). העובדים יצטרכו להציג תו ירוק או תוצאה שלילית של בדיקת קורונה כדי להגיע לעבודה. עובדי מדינה אחרים ברובם לא יהיו מחוייבים בדבר כזה, וזה כבר מתחיל לעורר מחלוקת.

> ההנחיות במערכת החינוך

אסור יהיה ליותר מ-50 איש להתקהל בחלל סגור או 100 איש בשטח פתוח. בעוד עובדי הוראה יצטרכו תו ירוק או תוצאה שלילית של בדיקת קורונה – התלמידים לא יצטרכו. זה חלק ממה שמרגיז את המורים.

> מתווה הלמידה בערים אדומות

בכיתות ח'-י"ב אלא אם יותר מ-70% מהתלמידים יתחסנו במנה הראשונה לפחות – הכיתה תלמד באופן מקוון. מ-30 בספטמבר כדי ללמוד בכיתות ביישובים אדומים יצטרכו להיות בכיתה לפחות 70% מחוסנים בשתי מנות.

עוד החלטה שהתקבלה היא לעודד תלמידים שייאלצו ללמוד בזום להתחסן בבתי הספר, כדי להעביר את הכיתות ללמידה פרונטלית. מדובר בהחלטה שיכולה להוביל לחיכוכים מול כל מי שמתנגדים למעורבות של בתי הספר בנוגע לחיסונים. 

שרת החינוך: "לא נהסס לשנות את המתווה אם נצטרך"

שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון אמרה הערב במסיבת עיתונאים: "אני יודעת שלחלק מההורים ישנן גם חששות ואני גם יודעת שלא יהיה קל, אך יש לנו חובה מוסרית להחזיר את התלמידים ליציבות. יש לנו תכנית שגובשה יחד עם משרד הבריאות, ולא נהסס לשנות אותה ולהתאים אותה למציאות שמתפתחת".

השרה הוסיפה שהשנה ההתמקדות תהיה בצמצום פערים. "נשים דגש על היבטים הרגשיים והחברתיים של התלמידים כי הם התשתית ללמידה מיטבית. ילד שלא פנוי ללמידה לא יגיע להישגים", היא הוסיפה. כ-2.4 מיליון תלמידים וכ-220 עובדי הוראה צפויים לפתוח מחר את שנת הלימודים, כ-150 אלף תלמידים ילמדו מרחוק.