חיילי מג"ב ביהודה ושומרון, מאי 2021
צילום: נאסר אשתייה, פלאש 90

הפשיעה במגזר הערבי: יחידה מיוחדת נוספה למג"ב

יחידה מתסערבים ייעודית תתמקד במניעת מקרי אלימות בחברה הערבית. למשמר הגבול שלוש יחידות מסתערבים נוספות, אך אלה פועלות למאבק בטרור ביהודה ושומרון. המפכ"ל שבתאי: "היחידה תביא למערכה את היכולות המבצעיות הגדולות ביותר שיש למשטרה להציע"
משה שטיינמץ
01 בספטמבר 2021
04:33

בשל מקרי הרצח המרובים בחברה הערבית בתקופה האחרונה, אתמול (שלישי) הושלמה הקמתה של יחידת מסתערבים רביעית, שתתמקד לראשונה במניעת מקרי פשיעה במגזר. שלוש יחידות המסתערבים הראשונות של החיל פועלות בעיקר ביהודה ושומרון, ועוסקות במאבק בטרור.

מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי התייחס הערב להקמת היחידה החדשה ואמר כי היא "תביא למערכה את היכולות המבצעיות הגדולות ביותר שיש למשטרה להציע". שבתאי הוסיף: "אחרי הקמה של שלוש היחידות שתכליתן לוחמה ביעדי הטרור, אנו מגדירים את המאבק בפשיעה הערבית, הרציחות, אירועי הירי וגביית דמי החסות, כטרור מבית שמאיים על אזרחי ישראל הערבים והיהודים כאחד".

מוקדם יותר השבוע הביע שבתאי דאגה ממקרי הרצח המרובים בחברה הערבית בתקופה האחרונה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם ביום ראשון כי שבתאי אמר בשיחות סגורות כי "המצב בחברה הערבית קשה ומחייב טיפול מהיר וייסודי". 

בתוך כך, בישיבה מיוחדת שהתקיימה היום במטה מחוז מרכז בעקבות המצב חילק המפכ"ל מספר הנחיות עיקריות למיגור מקרי האלימות הקשים. הראשונה - עיבוי הכוחות במחוז מרכז וצפון בלוחמי משמר הגבול, פריסה בשטח של היחידה הטקטית של מג"ב שתגברה בלוד בזמן מבצע "שומר החומות", כמו גם תגבור כוחות ימ"מ.

ההנחייה השניה הייתה להגדיל את מצבת החוקרים בתיקי הרצח, כשבמשטרה טוענים כי ריבוי התיקים הפתוחים מקשה על פענוח מקרי הרצח ולא מאפשר חקירות עומק. הנחיה נוספת של המפכ"ל היא להגביר את המבצעים והפעילויות היזומות לתפיסת אמצעי לחימה בימים הקרובים.