פרופ' נחמן אש

פרופ' אש: אף אחד לא רצה לקחת אחריות במירון - ולא הוגשו תקנות

מנכ"ל משרד הבריאות העיד בפני ועדת החקירה לאסון מירון. פרופ' אש סיפר על שיחת ועידה שהתקיימה לילה לפני ההילולה כדי להגיע להסכמות, אך בזמן הזה כבר לא ניתן היה לאשר תקנות לאירוע
אמוץ שפירא
01 בספטמבר 2021
10:10
עודכן ב 14:35

חי מהוועדה

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור נחמן אש, העיד היום (רביעי) בפני ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון. פרופסור אש, שהיה ממונה הקורונה בזמן האסון, אמר שכשרצו לנסח תקנות מתאימות לאירוע היה צריך לקבוע מי ידאג שהמתווה ימומש, אך אף גורם לא רצה לקחת אחריות. לכן לדבריו, התקנות התעכבו ולבסוף לא תוקנו. 

מנכ"ל משרד הבריאות סיפר על שיחת ועידה טלפונית שהתקיימה יממה לפני האירוע, בהשתתפות ארבעה שרים, מנכ"לים והמפכ"ל. מטרת השיחה הייתה להגיע להסכמות, אך טכנית לא ניתן היה להעביר תקנות בשלב הזה. 

לאחר עדתו של מנכ"ל משרד הבריאות, עלה להעיד סגן קצין אגף התנועה במשטרה, רפ"ק מיכאל טובול. הוא ציין שבזמן ההדקלה במתחם של תולדות אהרן הם ראו שני "גלים אנושיים" - הכוונה לדחיפה של אנשים שיוצרת גל דחיפות. הוא טען שדרש מנציג החסידות להפסיק את זה מיד. 

העד האחרון שיעלה היום הוא מנהל מחוז צפון, ענף הרישוי ואבטחה במשטרה, רפ"ק שמואל פיאמנטה. 

אתמול פורסם לראשונה בכאן חדשות שהמשטרה קבעה כבר בינואר 2020 שיש להגביל את מספר המשתתפים בכל אחד ממתחמי ההדלקה במירון – אך לא ביצעה זאת. במסמך שכתב קצין האגם של מחוז צפון במשטרה, נצ"מ ויקטור בוסקילה, צויין שמתחם תולדות אהרן – שבו התרחש האסון בהילולה – יכול להכיל עד 8,000 איש. בפועל, לא הייתה הגבלת קהל במתחם שבו אירע האסון וכך במתחמי ההדלקה האחרים.

המסמך בעצם מגדיר את תפוסת הקהל בכל מתחם ההדלקות במירון. לכאורה נראה שהמשטרה לא דרשה לאכוף את המגבלות שהיא בעצמה הציבה. במשטרה מסבירים שהמסמך נועד כדי שהמרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים יקבע את סדרי ההדלקות. המסמך הזה ישמש גם את ועדת החקירה הממלכתית שבוחנת את האסון.