-
צילום: ענת חרמוני, פלאש 90

פריצת דרך בסוגיית הרפורמה בחקלאות: תבוטל עליית מחירי המים לענף

הושגו הסכמות בשיחות בין נציגי הכנסת והחקלאות. האוצר אף מוכן לפצות חקלאים על הורדת המכסים על ייבוא ירקות מחו"ל. סוגיית העלאת גיל הפרישה עדיין תקועה • ח"כ רם שפע לכאן רשת ב: אם לא נגיע להסכמות - לא נתמוך בחוק ההסדרים
זאב קם
01 בספטמבר 2021
08:26
עודכן ב 09:40

חוק הסדרים | הסכמות הושגו הלילה (רביעי) בשיחות בין נציגי חברי הכנסת לבין משרדי האוצר והחקלאות בסוגיית הרפורמה בחקלאות. אחד הסעיפים המשמעותיים שסוכמו מבטל את עליית מחירי המים שתוכננה לחקלאות ולמעשה מקפיא את המחירים לחקלאים - נושא שגרר התנגדות מצד כל חלקי הקואליציה, מימין ומשמאל.

משרד האוצר מוכן גם להעביר כספים נוספים לחקלאים כפיצוי על הורדת המכסים על ייבוא ירקות מחו"ל. הצדדים נפרדו אמש כשהוסכם שנציגי החקלאים יחזרו היום עם תשובות להצעות שהוגשו להם.

ההתקדמות בשיחות על שתי הרפורמות האחרות עדיין מועטה יותר. בנושא גיל הפרישה לנשים יש הבנה במשרד האוצר שהוא יידרש לפצות ולסייע לנשים שקצבת הזיקנה שלהם צפויה להידחות בעקבות העלאת גיל הפרישה. עם זאת, פרטי התמיכה והפיצוי טרם סוכמו. באשר לרפורמת הרגולציה, חברי הכנסת עדיין דורשים שהיא תוצא מחוק ההסדרים.

חבר הכנסת רם שפע התייחס לדיונים מול האוצר, ואמר בריאיון לאסף ליברמן ופרופסור יובל אלבשן בכאן רשת ב: "חוק ההסדרים נותן יותר מדי כוח לאוצר ולאגף התקציבים לייצר מדיניות שלא תמיד תואמת את מה שחברי הכנסת חושבים. אם לא נצליח להגיע להסכמות על הרפורמות שבמחלוקת – לא נתמוך בחוק". 

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ רם שפע בכאן רשת ב

על ההתקדמות בכל הנוגע לרפורמת החקלאות שפע הוסיף: "אתמול הצלחנו לפרוץ דרך ולגרום למשרד החקלאות לבצע כמה שינויים מרחיקי לכת. ראשית – להוסיף עוד כסף לתמיכה בחקלאים, הייתה גם התקדמות בנושא המים". עוד הוא ציין כי "כנבחר ציבור קריטי לי לדעת שהוזלת המחירים ברפורמה באמת תגיע לצרכן". 

יו"ר הקואליציה עידית סילמן העבירה לאחרונה מסר לאנשי משרד האוצר שאם לא יעשו במשרד ויתורים משמעותיים בשתי הרפורמות שבמחלוקת - רפורמת החקלאות ורפורמת העלאת גיל הפרישה לנשים - אי אפשר יהיה להעביר את חוק ההסדרים.

"מי שמכשיל את חוק ההסדרים פשוט מכשיל את חוק התקציב", אמר שלשום שר האוצר אביגדור ליברמן במסיבת עיתונאים שקיים לקראת ההצבעה מחר בקריאה ראשונה על התקציב וחוק ההסדרים. "זה חוק אינטגרלי מהתקציב. שמעתי כל מיני דיבורים שאפשר להצביע בעד התקציב ונגד חוק ההסדרים. זה עורבא ופרח. הם כרוכים אחד בשני. חלק מהשינויים המבניים בחוק ההסדרים נלקחים בחשבון כחלק מבסיס התקציב. אי אפשר להפריד בין שניהם".