בדיקות קורונה
צילום: פלאש 90

10,000 מאומתים אתמול, ירידה בחולים במצב קשה

אלרעי-פרייס: ניהול המגפה היה צריך להיות לפי מספר המאומתים • כ-100 אלף תלמידים קיבלו חיסון ראשון לקורונה. כ-2.4 מיליון תלמידים פתחו את שנת הלימודים תשפ"ב בצל התחלואה הגבוהה • נתונים ראשונים: שיעור הנוכחות בבתי הספר ובגני הילדים - כ-88% • אמ"ן: להכין אפשרות לצמצום משמעותי של פעילות מוסדות החינך בהתאם לתחלואה
נוב ראובני ולירן כוג'הינוף
01 בספטמבר 2021
13:46
עודכן ב 17:31

משרד הבריאות מסר היום (רביעי) כי 10,313 מאומתים חדשים לקורונה אובחנו היום בישראל, מתוך 150 אלף שנבדקו. עם זאת, חלה ירידה במספר החולים במצב קשה, שעומד כעת על 689.

בצל התחלואה הגבוהה בנגיף קורונה, משרד החינוך מסר כי כמאה אלף תלמידים בגילים 12 עד 18 קיבלו חיסון ראשון בכלל הרשויות - אדומות, כתומות, צהובות וירוקות. מנתונים ראשונים שמסר המשרד, שיעור הנוכחות ביום הראשון לשנת הלימודים תשפ"ב בבתי הספר ובגני הילדים עומד על כ-88%. יצויין כי נתוני הנוכחות נשענים על מידע שנמסר למשרד החינוך מ-900 בתי ספר מתוך כ-5,000.

לימודים בצל קורונה: כל מה שצריך לדעת לפני הצלצול הראשון

כמו כן, כ-40 אלף תלמידים נוספים לומדים במסגרות בתי הספר בכיתות ח עד י"ב בערים אדומות. 110 אלף תלמידים החלו את שנת הלימודים בלמידה מרחוק או למידה בשטחים פתוחים בכיתות אלו בערים האדומות.

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס אמרה היום, כי נכון היה לבחור באסטרטגיה אחרת עליה משרד הבריאות המליץ כבר לפני חודשים לניהול המגפה לפי כמות המאומתים, ולא לפי מספר החולים במצב קשה. אלרעי פרייס התייחסה בריאיון בתוכנית שלי וגואטה בכאן רשת ב לפתיחת שנת הלימודים אמרה כי השילוב בין פתיחת הלימודים, תקופת החגים והנסיעה לאומן מדאיגה. בתוך כך הוסיפה כי "קשה להצדיק לאזרחים איך יכולות להיות הופעות של 20 אלף איש אבל הילדים לא יכולים לחזור לבית הספר". 

האזינו לריאיון עם ד"ר שרון אלרעי פרייס

 עוד התייחסה אלרעי פרייס לחופשת ראש השנה התמקרבת ולארוחות החג ואמרה כי לא צריך לוותר על הארוחות אך לנסות לצמצמן ככל האפשר. בהמשך הסיפה, כי מי שלא מחוסן, כדי שייבדק לפני קיום הארוחה.

מוקדם יותר מסר צוות החוקרים של האוניברסיטה העברית כי השיא בנתוני התחלואה אתמול מלמד על כך שאנו קרובים ככל הנראה לשיאו של גל התחלואה הרביעי. בצוות הדגישו שמגמת הירידה באשפוזים החדשים של החולים במצב קשה נמשכת, וכי הצפי המסתמן הוא של ירידה בנתוני התחלואה.

נוכח פתיחת שנת הלימודים, חוקרים העברית הערכישו שלפי מודלים שונים, בחודש הקרוב מספר הילדים שיידבקו בנגיף ינוע בין 50 אלף ל-150 אלף ילדים, כתלות בכמה במשתנים. החוקרים הוסיפו שאם לא הייתה ירידה בחלק ממדדי התחלואה, יותר ילדים היו נדבקים.

דוח שפרסם היום אמ"ן מזהיר כי יש לבחון את השפעת פתיחת שנת הלימודים במהלך החודש הקרוב ולהכין אפשרות לצמצום משמעותי של הפעילות בהתאם למדדי התחלואה. לפי הדוח, למרות היקף ההתחסנות הנרחב במנה השלישית, יש חשש מעלייה במספר הנדבקים וכן בתחלואה הקשה, מה שעלול להגדיל את העומס על מערכת האשפוז.

בדוח נכתב שבימים הקרובים סביר שתהיה עלייה במספר הנדבקים הכולל, ובפרט במאומתים בגילאי בתי הספר, לאור הבדיקות ההמוניות לפני פתיחת שנת הלימודים. לדברי פרופסור ערן סגל ממכון ויצמן, המייעץ לקבינט הקורונה, ברמות התחלואה כיום, סביר שבין אחוז ל-2% מהציבור חיוביים, ולכן יכולים להתווסף 20-10 אלף מאומתים בימים הללו, מעבר למה שמזהים במדיניות הבדיקות כיום. כך שמקדם ההדבקה לפי מאומתים עשוי להטעות. סגל הוסיף ואמר שכבר ביום שני התחילה עליה בשיעור הילדים מתוך המאומתים. כמחצית מהמאומתים היו ילדים ובני נוער עד גיל 19.

כ-2.4 מיליון תלמידים פתחו הבוקר את שנת הלימודים תשפ"ב בצל התחלואה הגבוהה בקורונה. כרבע מיליון מהם לא ילמדו בכיתות, אלא בלמידה מרחוק או במרחבים פתוחים. יותר מ-90 אלף תלמידים נמצאים בבידוד.

משרד הבריאות הודיע הבוקר כי עדכון תמונת המצב של התחלואה מתעכב. אתמול אובחנו כ-11 אלף נדבקים חדשים בנגיף. נכון לאמש, שיעור הבדיקות החיוביות הוא 7.65% ומספר החולים במצב קשה עומד על 719, מתוכם 217 מוגדרים במצב קריטי. מניין המתים מקורונה עומד על 7,043 בני אדם.