הלינץ' בבת ים

הלינץ' בבת ים: שלושה צעירים הואשמו במעשה טרור

השלושה לקחו חלק בתקיפה של נהג ערבי בעיר במהומות בזמן "שומר החומות", שתועדה בשידור חי בכאן חדשות. "השתתפו בלינץ' שמידת האלימות והאכזריות שננקטו בו זיעזעו את הציבור"
שלי טפיירו
01 בספטמבר 2021
12:55

הלינץ' בבת ים: פרקליטות מחוז תל אביב הגישה היום (רביעי) לבית משפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד יצחק גויטע - בן 20, תמיר סרור - בן 22 ויצחק סבן - בן 27, בגין מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, התפרעות שסופה נזק מתוך מניע גזעני, הסתה לטרור וחבלה במזיד לכלי רכב ממניע גזעני (כל אחד על פי חלקו). זאת לאחר שהנאשמים לקחו חלק באירועים האלימים בבת ים בזמן "שומר החומות", שכללו בין השאר תקיפה של אזרח ערבי, שתועדה בשידור חי בכאן חדשות. 

לינוץ' בשידור חי: כך זה נראה באמצע חודש מאי

לפי כתב האישום, ביום האירוע החלה התארגנות שפורסמה ברשתות החברתיות לפגוע באזרחים ערבים ובעסקים בבעלות ערבית בטיילת בבת גם. גויטע שלח בקבוצת וואטסאפ שעסקה בהפגנה בעיר הודעות כמו: "מחזירים את הכבוד היהודי של העם שלנו, אם הממשלה לא תצליח אנחנו אלה שנעזור לה... חלק מהטיילת בבת ים זה עסקים של ערבים, ככה שנתתי לכם רמז לא לרחם על המשפחות שלהם ולא על שום דבר שקשור אליהם, אנחנו עם גדול".

בערב האירוע הנאשמים, יחד עם עשרות פורעים נוספים, החלו לנפץ חלונות של בתי עסק בבעלות אזרחים ערבים וקראו קריאות לפגיעה בערבים. גויטע קרא "מוות לערבים" כמה פעמים לכיוון מצלמות צוותי הטלוויזיה ששהו במקום. 

המצלמות שחשפו את הפנים מאחורי הלינץ'

לפי כתב האישום, הנהג שהותקף הגיע עם מכוניתו לטיילת ועצר בפקק תנועה. כשאחד הפורעים שאל אותו אם הוא ערבי הוא השיב בחיוב. בתגובה הוטח לעברו אגרוף ממנו הצליח לחמוק, תוך שהתוקף צועק "הנה הערבי, הנה ערבי". הנאשמים תקפו את הנהג יחד עם עשרות מתפערים. 

גויטע ואחרים הוציאו את המתלונן מרכבו בכוח, הפילו אותו לרצפה והיכו אותו. כשהוא ניסה לקום הוא הופל שוב בזמן שהתוקפים ממשיכים להכות אותו ואף הטיחו בפניו קורקינט חשמלי. סרור וסבן הכו את המתלונן באמצעות אלות כמה פעמים עד שהורחקו על ידי עוברי אורח, ואז סרור השליך את האלה על המתלונן בזמן שהיה על הקרקע. בזמן תקיפת הנהג וגם אחריה גויטע, סרור ופורעים נוספים חיבלו במכוניתו, ניפצו את שמשות הרכב, שברו את המראות וניסו לעקור את דלתות המכונית. 

"לא מאמינים בדו קיום" | האזינו לעוד יום

בבקשת המעצר עד תום ההליכים ציינו עורכי הדין קרמני אוטולנגי ונוימן וסרמן: "מעשי המשיבים מקימים נגדם חזקת מסוכנות סטטוטורית... מעצם טיב העבירות ונסיבות ביצוען, באלימות חמורה, באכזריות כמו גם השימוש בנשק קר. המשיבים השתתפו בלינץ' שנעשה באזרח ערבי חף מפשע, ואשר מידת האלימות והאכזריות שננקטה בו זיעזעו את הציבור והרעידו את אמות הסיפים".