בדיקות מהירות בירושלים, 29.8
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד הבריאות לא קיבל את נתוני הבדיקות המהירות

פרסום ראשון: אחרי שתלמידים רבים נבדקו לקראת הלימודים, עדיין לא ברור כמה מהם חיוביים וכמה מהם בכלל נבדקו • רה"מ בנט במפגש טיקטוק עם בני נוער: "מאמין שבתוך חודשיים נקבל אישור לחסן ילדים בני 6 עד 12"
קטי דור
01 בספטמבר 2021
19:56
עודכן ב 23:30

פרסום ראשון: משרד הבריאות עדיין לא קיבל את תוצאות הבדיקות המהירות שערכו התלמידים לקראת פתיחת שנת הלימודים ועדיין אין אומדן של כמות התלמידים וילדי הגן המאומתים, כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. בתוך כך, ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הערב במפגש טיקטוק עם בני נוער כי הוא מאמין שבתוך חודשיים יתקבל אישור לחסן ילדים בני 6 עד 12.

יותר ממיליון וחצי בדיקות עצמאיות הועברו להורים בימים שלקראת פתיחת מערכת החינוך, כדי שיגיעו בבוקר הבדיקה בידיעה מי חולה, אך עד לרגע זה במשרד הבריאות לא קיבלו שום נתונים, ואין שום מפת תחלואה של מה שקורה בבתי הספר. המנגנון שתוכנן היה שההורים יעבירו את התוצאות למורים, שיעבירו למרכז לשלטון מקומי, אך עד כה לא הגיע אף מידע ממשרד החינוך למשרד הבריאות בנוגע לכמות החיוביים או היקף הנבדקים. 

במשרד החינוך מסרו בתגובה: "אנו מגבשים את נתוני האנטיגן החיוביים וקבלת תמונת מצב ארצית, זאת לפי הנתונים הנמצאים בידי מנהלי בתי הספר. קבלת תמונה מלאה תתקבל במשרד הבריאות לאחר קבלת תשובות ה-PCR, אותם נדרשים לבצע מי שנמצאו מאומתים".

ברקע, מחר יתקיים דיון בצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות ובוועדת החיסונים בנוגע לשאלה האם לחסן גם מחלימים במנה שלישית, כפי שפורסם השבוע בכאן חדשות. ההערכה היא שמחלימים מקורונה מוגנים יותר ממי שהתחסן במנה שנייה, אך פחות ממחוסנים במנה שלישית, כאשר כנראה ובמשרד הבריאות יאשרו לתת גם להם מנת בוסטר. 

מנתוני הקורונה שפורסמו היום נראית התחלה של ירידה במספר החולים במצב קשה, שירד מ-753 ל-675 הערב. מגמת הירידה של החולים במצב קשה תימשך, בעוד מספר המאומתים היומי, שעומד היום על יותר מ-10,000 צפוי להמשיך להיות גבוה.

המספרים עלולים לעלות גם בשל ריבוי הבדיקות שנעשו בשל החזרה ללימודים, כשחלקם של הילדים מכלל המאומתים הם כמעט 50%. עם זאת, התחלואה בקרב הילדים כמעט ולא משפיעה על התחלואה הקשה. גם מקדם ההדבקה נותר נמוך ועומד על 1.07, משמע קצב העליה איטי וההערכות הן שמדובר במספרי השיא בגל הנוכחי.

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס אמרה היום, כי נכון היה לבחור באסטרטגיה אחרת עליה משרד הבריאות המליץ כבר לפני חודשים לניהול המגפה לפי כמות המאומתים, ולא לפי מספר החולים במצב קשה.

אלרעי פרייס התייחסה בריאיון בתוכנית שלי וגואטה בכאן רשת ב לפתיחת שנת הלימודים אמרה כי השילוב בין פתיחת הלימודים, תקופת החגים והנסיעה לאומן מדאיגה. עוד התייחסה לחופשת ראש השנה התמקרבת ולארוחות החג ואמרה כי לא צריך לוותר על הארוחות אך לנסות לצמצמן ככל האפשר. בהמשך הוסיפה, כי מי שלא מחוסן, כדי שייבדק לפני קיום הארוחה.