תלמידים חוזרים לבית הספר
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

האם פתיחת שנת הלימודים תוביל לעלייה בתחלואה? | מה אומרים המספרים

שנת הלימודים במגזר החרדי נפתחה לפני שלושה שבועות ללא מתווה - ומספר החולים זינק. האם זה יקרה גם בקרב הציבור הכללי?
עמיחי שטיין
01 בספטמבר 2021
23:33

בשבועות האחרונים אנחנו שומעים שוב ושוב את המומחים מזהירים מהעלייה בתחלואה שתגיע ביום שאחרי 1 בספטמבר. במגזר החרדי חזרו לכיתות כבר לפני שלושה שבועות - 9 באוגוסט, א' באלול. באמצעות מה שהיה שם נבחן - האם פתיחת שנת הלימודים אכן מובילה לעלייה בתחלואה?

חשוב להזכיר, קודם כל, ששנת הלימודים במגזר החרדי נפתחה בלי מתווה אמיתי. מעבר לעובדה שבחלק מהערים בוצעו בדיקות סרולוגיות לתלמידים, ובשבועות שקדמו לא' באלול היה קמפיין לעידוד התחסנות במגזר.

לא חולקו ערכות בדיקה מהירות יממה לפני פתיחת השנה. וגם לא היו הגבלות בלימודים בערים האדומות. זאת הייתה תמונת המצב ביום שבו נפתחו הלימודים במגזר החרדי - ב-9 באוגוסט חמישה אחוזים מהחולים המאומתים היו מהמגזר החרדי.

שלושה שבועות אחרי – אחוז המאומתים מהמגזר, מכלל החולים, זינק ביותר מפי שלושה, ל-16 אחוז מהחולים המאומתים. ובמספרים: מכחולה אחד על כל עשרת אלפים תושבים במגזר החרדי לפני שלושה שבועות – לכ-15 חולים על כל עשרת אלפים תושבים. ומדובר במגזר שנטען שאחוז המתחסנים והמחלימים בו גבוה במיוחד.

ומה בנוגע לחולים במצב קשה במגזר החרדי? הזינוק בתחלואה השפיע על הנתון הזה, אבל השפעה מתונה יותר. לפני שלושה שבועות, 4% אחוזים מהחולים שמצבם קשה היו מהמגזר החרדי – היום הם כבר 8% אחוזים מסך כל החולים.

אז כך זה נראה בלי מתווה. הפעם כביכול יש מתווה מסודר, ויש הנחיות לגבי לימוד בערים האדומות – אז במשרד החינוך טוענים שאפשר להירגע. אבל כבר עכשיו יש לא מעט חורים באותו מתווה – ולכן כל המומחים מעריכים שהעלייה בתחלואה בעקבות פתיחת שנת הלימודים – היא רק עניין של זמן.