כלא עופר

מכיוון שעמדה ללדת: מחבלת שוחררה למעצר בית

מחבלת שניסתה לבצע פיגוע דקירה בשדה אפרים שוחררה מכלא עופר בתנאים מגבילים
כרמל דנגור ואלון אמיצי
02 בספטמבר 2021
19:16

בית המשפט הצבאי בעופר הורה היום (חמישי) על שחרורה של אנהאר א דיכ, מחבלת שחדרה לבית במאחז שדה אפרים וניסתה לבצע בו פיגוע דקירה. א דיכ שוחררה באופן חריג למעצר בית מלא, מכיוון שהיא עומדת ללדת בימים הקרובים. היא תשהה בבית אמה ובתנאים מגבילים נוספים.

בהחלטת בית המשפט הצבאי נכתב כי שהייה בין כתלי בית מעצר מהווה סיכון לבריאותו של בנה של א-דיכ. בחלוף חושד מהלידה, היא תתייצב פעם בשבוע בתחנת המשטרה לצורך מעקב אחרי עמידתה בתנאי השחרור ותשתתף בתוכנית טיפולית. 

א-דיכ הואשמה בתקיפה בנסיבות מחמירות. לפי כתב האישום, בחודש מארס האחרון היא יצאה מבית בכפר נעימה וחדרה לבית במאחז שדה אפרים בבנימין. שם, היא נטלה סכין מטבח באורך 10 ס"מ והניפה אותה לעבר בעלת הבית - שנמלטה למרפסת. בנותיה של בעלת הבית, בנות שנה ושמונה, היו במקום גם הן. בהמשך מפורט בכתב האישום, כי רק אחרי שבעל הבית הגיע למקום, דרך את אקדחו והורה לא-דיכ לעזוב את הסכין, היא שמטה אותה מידה. 

את הפיגוע ניסתה לבצע כשהייתה בחודש הרביעי להריונה, והיא צפויה ללדת בניתוח קיסרי בעוד עשרה ימים. מתסקיר הרווחה עולה כי א-דיכ דיווחה על מצב נפשי מעורער ארבעה חודשים לפני נסיון הפיגוע - סמוך למועד כניסתה להריון. עוד דיווחה כי היא נבדקה על ידי פסיכיאטר, ונטלה תרופות נגד דיכאון.

היא טענה בפני הפסיכיאטר המחוזי כי לא פעלה מתוך מניעים לאומניים, אלא רצתה לסיים את חייה, אך גורמי בריאות הנפש בשב"ס קבעו כי היא אחראית למעשיה, וכשירה לעמוד לדין מבחינה פסיכיאטרית. בהתאם לפקודם בתי הסוהר- אסירה ראשית לגדל את ילדה בין כותלי הכלא עד הגיעו לגיל שנתיים".