לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי

"התנהלות מופקרת": קצין החינוך הראשי נגד מחאת החיילים

אחרי קמפיין הרשת נגד הוראות הפתיחה באש: קצין החינוך הראשי מותח ביקורת • הרמטכ"ל על תקרית הירי בלוחם מג"ב: "החיילים מצוידים בכל הכלים. מי שנמצא בסכנת חיים - רשאי לסכל את האיום"
רועי שרון
02 בספטמבר 2021
19:28
עודכן ב 20:44

אחרי שהרמטכ"ל כוכבי דחה את הביקורת על הוראות הפתיחה באש, גם קצין החינוך הראשי מצטרף להתבטאויות בנושא. תת אלוף אופיר לויוס תקף את קמפיין הרשת שמתח ביקורת על הוראות הפתיחה באש, ובאיגרת שפרטיה מתפרסמים היום (חמישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כתב: "התנהלות מפוקרת תשחית את הצבא ואת החברה הישראלית". 

לויוס הוסיף במכתבו כי "נכון להאזין גם לביקורת מחוץ וללמוד ממנה, אך עלינו להבדיל בין ביקורת איכותית ובונה המקדמת את הצבא לבין התייחסויות לא הולמות וללא ערך אמיתי". קצין החינוך הראשי אמר בהמשך, כי "יש אמת בכאבה הבלתי נתפס של משפחה שכולה ובמחיובות שלנו לחבק ולאהוב לצד מחוייבות לענייניות ויושרה מבצעית ומקצועית".

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס מוקדם יותר הערב לביקורת הציבורית סביב האירוע בו נהרג לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי והבהיר כי כל חייל הניצב בפני סכנת חיים "ראשי, צריך ומחויב לסכל את האיום". בימים האחרונים בעקבות האירוע בו נפגע שמואלי, נפוץ קמפיין ברשתות המבקר את הוראות הפתיחה באש של צה"ל, בטענה כי הן כובלות ידי החיילים. 

"החיילים והמפקדים מצויידים בכל הכלים ובהוראות פתיחה באש חדשות וברורות", אמר כוכבי בנאום שנשא בטקס חילופי מפקד זרוע הים. "כל טענה אחרת משוללת כל יסוד והיא אינה אלא שקר מוחלט. כל חייל הניצב בפני איום וסכנת חיים בשגרה או בלחימה, רשאי, צריך ומחויב לפעול בחדות, לחתור למגע ולסכל את האיום". 

כוכבי התייחס לתחקיר סביב התקרית בגבול: "בימים אלו אנו משלימים תחקיר יסודי שהופך כל אבן. במקרים רבים בהם התפתחו אירועי אלימות לאורך הגבול, נפגעו מחבלים רבים על ידי חיילי צה"ל". עוד אמר על התקרית כי "בשדה הקרב שורר ערפל, התרחשויות פתאומיות וחיכוך, ואין אפשרות לצפות כל אירוע, ההחלטות מתקבלות במהירות ובתנאים מורכבים, ולא ניתן להימנע מטעויות". כוכבי התחייב בנאומו כי "מפקדי צה"ל לא שולחים חיילים לקרב - הם יוצאים איתם ומובילים אותם - גם באירוע זה המח"ט והמפקדים הובליו מלפנים ושהו עם החיילים בקו המגע עם האויב". 

צה"ל מגבה את לוחמיו, אז למה הם לא מרגישים את זה? | רועי שרון, פרשנות

מותו של בראל חדריה שמואלי נקבע ביום שני האחרון, תשעה ימים לאחר שנפצע אנושות בתקרית ירי בגבול רצועת עזה. אלפי משתתפים ליוו אותו למנוחות בבית העלמין קריית שאול בתל אביב. שמואלי, בן 21 מבאר יעקב, שירת כצלף ביחידת המסתערבים של משמר הגבול במחוז דרום. בשבת שעברה הוא הוצב בעמדת ירי על המכשול בגבול הרצועה, כאשר אירעו מהומות סמוך לגדר הגבול. הוא נפגע מירי מחבל מטווח קצר בראשו.