-

"נותנים להם להיות ילדים": פותחים את הלימודים בביה"ח שניידר

כמעט 2.5 מיליון תלמידים פתחו השבוע את השנה, רבים מהם חזרו לבתי הספר אחרי המתנה ארוכה. אבל יש מי שלא יכולים לחזור למוסדות הלימוד – ולא בגלל הקורונה – הילדים שמאושפזים במרכז החינוכי של בית החולים שניידר
אמיר גרא
03 בספטמבר 2021
22:59
עודכן ב 08:43

כמעט 2.5 מיליון תלמידים פתחו השבוע את השנה, רבים מהם חזרו לבתי הספר אחרי המתנה ארוכה. אבל יש מי שלא יכולים לחזור למוסדות הלימוד ולפגוש את החברים – ולא בגלל הקורונה. ב-1 בספטמבר החלה שנת הלימודים במוסד לא שגרתי – בית החולים שניידר, שם צוות חינוכי-רפואי עובד כדי שהילדים המאושפזים לא יישארו מאחור.

בבית החולים שניידר פועל בית ספר של משרד החינוך. יש בו 60 מורים בשלל מקצועות ומטפלים באומנויות. פרופ' אפי בילבסקי, מומחה למחלות זיהומיות בבית החולים, משוכנע שלמסגרת החינוכית יש השפעה חיובית על בריאות המאושפזים. "לפעמים יש דברים שאני לא מצליח לפתור, והמורות או הגננות פותרות", אמר.

"יש פה ילדים שהם עם סיפורים יותר מורכבים, שזה לא אשפוז ראשון ולא שני, ילדים כרוניים", סיפר מיכאל קלמנוביץ, שמטפל במוזיקה במרכז. "הם מתייחסים לזה בצורה אחרת לחלוטין. שזה חלק מחייהם, האשפוז בבית החולים הם חלק מהמשחק, הם לא מתרגשים מזה".

"כל הנושאים שעולים כרגע במערכת החינוך מהשנה וחצי של הקורונה הם בעצם לחם חוקנו כאן ביום יום", סיפרה מנהלת המרכז החינוכי, משכית גילן שוחט. "הבידודים האלה, שילד בבידוד ויכול לראות את החברים שלו רק בזום, פתאום הילד הוא כמו כולם, כי כולם בזום".

עיינה מסאמי עלתה השבוע לכיתה א'. היא מתמודדת עם תסמונת דאון, ובשנה וחצי האחרונות נאבקת בלוקמיה. ביחד עם כל הקשיים, ביום רביעי הכריזה – "אני רוצה ללמוד". פרוצדורה רפואית שנאלצה השבוע לעבור, ביטלה את התוכניות של עיינה להגיע לבית הספר, ואת הלימודים החלה בבית החולים.

יעל תמיר מהצוות החינוכי של המרכז הרפואי שניידר, היא זו שעשתה עם עיינה את צעדיה הראשונים בלימודי הקריאה. "זה נותן לה חוויה של להיות ילדה, במובן הכי פשוט וטהור שיכול להיות", סיפרה תמיר. "היא לומדת כל כך הרבה והיא לא מרגישה שהיא בשיעור".