ארכיון
צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90

הקוביות שאיחדו את ירושלים | מרחאבית

לא תאמינו מי זכה באליפות השש-בש שהתקיימה במזרח ירושלים. וגם: איך יצליחו הנשים הערביות להתקדם בשוק העבודה בישראל? | האזינו
אימאן קאסם סלימאן
04 בספטמבר 2021
15:18

גם היום (שבת) כמדי סוף שבוע אנו פותחים לכם צוהר לחברה הערבית בישראל, בפוליטיקה, תרבות וחיי היום-יום. בפרק היום נדבר על השכלה גבוהה, תעסוקה וקריירת נשים בחברה הערבית, ואיך הרקע החברתי, האתני ואפילו המראה החיצוני משפיעים על השתלבות נשים ערביות באקדמיה ובעבודה. בנוסף, נדבר על אליפות השש-בש בירושלים בהשתתפות יהודים וערבים. תופתעו לגלות מי זכה או זכתה באליפות.

האזינו לפרק נוסף בהסכת "מרחאבית"

"כשאת באה עם רעלה לאוניברסיטה - את מסומנת כערביה ונשארת לבד"

ד"ר הוואזן יונס, חוקרת בתחום נשים וקריירה באוניברסיטה הפתוחה, כתבה מחקר וספר על תעסוקת נשים וקריירה בחברה הערבית. בספרה בחנה ד"ר יונס את החוויה האישית של נשות הקריירה בשלושת מקצועות הרפואה, היי-טק ומשפטים, שלמדו באוניברסיטאות בארץ. בנוסף היא מתייחסת להבדל הדורי - סטודנטיות בגיל 22-18, כאלה שרק משתלבות בשוק התעסוקה בגיל 30-25 וכאלה בגיל מבוגר יותר בסוף שנות ה-30 לחייהן ועד 45.

לדבריה השינוי המרכזי חל בעיקר בתחום ההיי-טק. "לפני 20 שנה כמעט ולא שמענו עליהן. היו כמה בודדות שאפשר לספור אותן באצבעות כף יד אחת. חלקן, מי שהצליחה ללמוד את המקצועות האלה, בחרה ללמד בתיכון זה או אחר. היום אנחנו שומעות על זה שיש יותר סטודנטיות שהולכות ללמוד הנדסה בטכניון והן כן מצליחות להשתלב בשוק התעסוקה".

עם זאת, לדבריה, עדיין ישנם כמה חסמים - שתלויים בדור ובמקצוע. "הרבה בנות סיפרו שהעובדה שאת את יושבת עם רעלה וכיסוי ראש, ובאה מאיזה שהוא כפר לאוניברסיטה - את מסומנת כאישה ערבייה. כשאת צריכה לעשות עבודה בצוות אנשים לא ייפנו אלייך ואין לך את האומץ לפנות לאחרים. אז את נשארת לבד, מישהי תיארה את החווייה הזאת כחווייה קשה מאוד".

לדבריה, אחת המשתתפות במחקר סיפרה שהתחילה את לימודיה ללא כיסוי ראש והייתה מצטיינת, בשנה ב' כששמה כיסוי ראש - ראש החוג שלה זימן אותה על כך לשיחה. "אותן בחורות מנסות לנהל את הרושם הנכון, אבל הן משלמות קנס נוסף למה שנשים ערביות אחרות משלמות", אומרת ד"ר יונס.

"רצינו לעורר תחושה של תשוקה ואהבה לשש-בש"

לפני מספר ימים קיימה עמותת "כולנא ירושלמים" את אליפות השש-בש של ירושלים. סברין מילאד, סגנית מנהל בית ספר להפרעות התנהגות ורכזת המחלקה הערבית במרכז המוזיקה העירוני וחברה בעמותת "כולנא ירושלמים", סיפרה איך נולדה היוזמה.

"רצינו לעורר תחושה של תשוקה ואהבה למשחק הזה שוב, כי בדורות הקודמים הוא היה משחק מאוד דומיננטי", סיפרה מילאד. האליפות, שהתקיימה זו שנה עשירית, התחילה במערב ירושלים, עברה לתלפיות, דרך בית חנינא ושועפאט. לדבריה, העמותה רכשה מאות ערכות משחק ופרסמה באמצעי התקשורת וברשתות החברתיות אודות האליפות.

באליפות, שבה השתתפו לא פחות מ-156 משתתפים, זכתה הפעם נערה יהודיה בת 13 שהגיעה לתחרות ממש במקרה. "היו גם נשים ערביות ואפילו שחקנית שלמדה את המשחק רק יום אחד לפני התחרות - והגיע למקום גבוה".