אישה אפגנית ותינוקה
צילום: אי-פי

כ-3 שבועות אחרי השתלטות טליבאן: נמל התעופה בקאבול נפתח מחדש להכנסת סיוע

האו"ם יכנס ועידה בין לאומית לתמיכה באפגניסטאן: "צופים משבר הומניטרי" • 17 הרוגים בחגיגות ניצחון של טליבאן, אחרי שהחזירו את השליטה על מחוז פנג'שיר • דיווח: גוגל חסמה חשבונות של שרים בממשלת אפגניסטאן - כדי למנוע מהטליבאן להשיג מידע רגיש שהשרים השאירו
מאיה ראכלין
04 בספטמבר 2021
01:25
עודכן ב 14:00

אפגניסטאן של הטליבאן: כשלושה שבועות אחרי השתלטות ארגון הטרור במדינה, נמל התעופה בקאבול נפתח מחדש כדי לאפשר הכנסת סיוע - כך הודיע הבוקר (שבת) שגריר קטר באפגניסטאן. בראיון לרשת אל ג'זירה, אמר השגריר הקטרי כי מסלול ההמראה בנמל התעופה של קאבול שופץ ובקרוב יחלו ההכנות לחידוש הטיסות האזרחיות.

בד בבד, האו"ם מתכוון לכנס בז'נבה בעוד שבוע וחצי ועידה בין לאומית עבור סיוע לאפגניסטאן. מזכיר האו"ם, אנטוניו גוטרש הזהיר מפני משבר הומניטרי שמתקרב ובא כתוצאה מההרס והכאוס שמתחוללים באומה האפגנית. 

הבוקר דווח על 17 הרוגים ו-41 פצועים בחגיגות ניצחון של טאליבן בבירה קאבול, אחרי שהחזירו את השליטה על מחוז פנג׳שיר - האחרון שעוד לא היה בידי הארגון האסלאמי. דובר טאליבן גינה את הירי בדיעבד, וקרא בחשבון הטוויטר שלו: "תימנעו מיריות באוויר, ותודו לאל במקום".

הלילה דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי גוגל חסמה באופן זמני מספר לא ידוע של חשבונות דואר אלקטרוני של שרים בממשלת אפגניסטאן. על פי גורם שמעורב בנושא, המהלך נועד למנוע מהטאליבאן להשיג מידע רגיש שייתכן שהשרים השאירו אחריהם.

בהודעה שפרסמה הלילה חברת-האם של גוגל - אלפאבית, החברה לא אישרה כי חסמה את החשבונות, אלא ציינה כי היא עוקבת אחר המצב במדינה וכי היא "נוקטת בצעדים זמניים כדי לאבטח את החשבונות הרלוונטיים".

אמש מסרו שלושה גורמים בארגון הטרור כי טליבאן השלים את כיבוש מחוז פנג'שיר וכי כעת כל אפגניסטאן נמצאת תחת שליטתו. על פי דיווח ברויטרס, לאחר כיבוש המחוז פתחו לוחמי הארגון בירי ניצחון בקאבול. בנוסף, אחד ממפקדי הארגון אמר כי "המורדים נכנעו, ופנג'שיר נמצאת בשליטתנו. תחת חסדו של אללה, אנחנו שולטים כעת על כל אפגניסטאן", אמר אחד ממפקדי הארגון.

אתמול הזהיר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מפני התפוררותה של אפגניסטאן וקרא לקהילה הבין-לאומית לפעול יחד כדי להעניק לגיטימציה לגורם פוליטי שיהיה אפשר להידבר עמו ולמנוע ואקום שלטוני. פוטין אמר את הדברים בתשובה לשאלה אם מוסקווה תכיר בשלטון טליבאן המוגדר "ארגון טרור" ברוסיה. בתוך כך, באו"ם אמרו כי עד כה לא נרשם זרם גדול של פליטים שמנסים לברוח מאפגניסטאן לפקיסטאן או לאיראן.