שברי טיל הנ"ט

איך קורה שטיל מסוריה נוחת בחצר בתל אביב?

בליל חמישי, בתגובה לתקיפה בסוריה שיוחסה לישראל, נורו טילי נ"מ סורים - רסיסיו של אחד מהם נפלו במרכז הארץ. האירוע הסתיים ללא נפגעים, אך עם נזק ברכוש. מדוע כיפת ברזל לא הופעלה ומה בכלל הטיל הזה עשה בגוש דן? | ההסבר המלא בפנים
רועי שרון
04 בספטמבר 2021
13:02

תושבי גוש דן שמעו בליל חמישי רעש מוזר, שהרגיש כמו טיל שהתפוצץ - מה שהתברר כנכון. מה בדיוק קרה שם? בתגובה לתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה נגד מטרות איראניות, סוללת טילים סורית ירתה יותר מעשרה טילי נ"מ, מכמה סוגים, לעבר מטוסי חיל האוויר.

חיל האוויר השמיד, לכאורה, את רוב הטילים בסוללת הנ"מ. חלק מהטילים היו מסוג SA-5, שנחשב לאחד מהמשוכללים ביותר, ויש לו שתי אפשרויות להתפוצץ - או שהוא פוגע בכלי טיס כמו שקרה ב-2018, או שהוא מתפוצץ באוויר. האפשרות השנייה התממשה בחמישי, דרומית-מערבית לגוש דן, בגובה של עשרות קילומטרים מעל הים התיכון. כל מי שגר בגוש דן שמע את הפיצוץ כאילו הטיל נפל אצלו בשכונה.

עוד שאלה שעולה היא מדוע מערכת ההגנה האווירית של ישראל לא הופעלה. זאת משום שלא נשקפה סכנה מהטיל הסורי - המערכת זיהתה שיעדו של ראש הנפץ הוא באזור הים. עם זאת, בגלל הרוח וההדף, רסיסים של אחד מהטילים שהתפוצצו בים נחתו בחצר בית בצפון תל אביב - ללא נפגעים אך עם נזק לרכוש.

אמש דיווח הצבא הרוסי כי מערכות הגנה אווירית מתוצרת רוסיה, המוצבות בסוריה, יירטו 21 מתוך 24 הטילים שירו מטוסי חיל האוויר הישראלי בליל חמישי. לפי הדיווח, את התקיפה ביצעו ארבעה מטוסי F-15 מהמרחב האווירי של לבנון. 

סוריה קראה אתמול למועצת הביטחון לגנות את התקיפות הישראליות בתחומה ולהתערב כדי להפסיק אותן. במכתב למזכיר האו"ם ולנשיא מועצת הביטחון, משרד החוץ בדמשק אמר כי התקיפה הלילה היא המשך "ההפרות והפשעים של ישראל כלפי סוריה".