בדיקת קורונה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

פרופ' אש: "רואים בלימה בעלייה בתחלואה הקשה ובקצב המאומתים"

מנכ"ל משרד הבריאות: "ההתקהלויות מדאיגות, צריך אחריות אישית" • הוא הוסיף: "מנת החיסון הרביעית לא בהכרח יגיע בקרוב" • בכיר במשרד הבריאות: פירוק מפקדת הקורונה לאחר הגל השלישי הייתה טעות • אתמול אובחנו 4,975 מאומתים חדשים, שיעור הבדיקות החיוביות – 5.76%
דקלה אהרן שפרן
05 בספטמבר 2021
07:22
עודכן ב 09:36

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור נחמן אש התייחס הבוקר (ראשון) למאבק בעלייה בתחלואה ומתח ביקורת על ההתקהלויות ההמוניות. בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב אמר אש כי "מנת חיסון רביעית לא בהכרח תגיע בקרוב. יכול להיות שהחיסון השלישי יחזיק מעמד הרבה יותר. מעריך שנצטרך מדי פעם להתחסן בעתיד בגלל הווראנטים השונים". אש הוסיף: "אנחנו רואים בלימה בעלייה בתחלואה גם הקשה וגם בקצב המאומתים". 

האזינו לריאיון עם פרופ' נחמן אש

אש הוסיף בריאיון כי "ההתקהלויות מדאיגות ומטרידות ומכעיס לראות שאנשים לא לוקחים בחשבון את התחלואה. בסוף זה עניין של אחריות אישית. כנראה שאי אפשר להגיע לכל מקום וקשה מאוד להשתלט על אירועים כאלה".

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 4,975 מאומתים חדשים לקורונה, ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על 5.76% מתוך כ-90 אלף שנערכו. מספר המאושפזים במצב קשה עומד על 679, מהם 143 מונשמים. כ-2.581 מיליון ישראלים התחסנו במנה השלישית. 

בכיר במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות כי ההחלטה לפרק את מפקדת הקורונה הלאומית, מפקדת אלון, לאחר גל התחלואה השלישי הייתה טעות שעליה ישראל שילמה מחיר בגל התחלואה הרביעי. כך פורסם הבוקר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. לדבריו, אין לפזר את המפקדה אחרי שהגל הנוכחי ידעך.

הגורם הבכיר אמר עוד כי במשרד הבריאות פנו למשרד לענייני מודיעין בבקשה לאזרח יחידת מודיעין במרכז השליטה כדי שתהיה בקשר עם גורמי בריאות בעולם ותתחקה אחר מגמות תחלואה במקומות שונים. זאת במטרה להתריע מפני אפשרות של כניסת תחלואה וזנים חדשים ממדינות שונות דרך נתב"ג לישראל.

בכירים במערכת הבריאות ציינו אתמול כי יש ירידה של כ-15% במספר השבועי של החולים החדשים שמצבם קשה ביחס לשבוע שעבר. למרות זאת, במשרד הבריאות מודאגים מהנסיעות הרבות ומהעומס הצפוי בנמל התעופה בן גוריון בימים הקרובים. בכירים במערכת הבריאות אמרו: "הנסיעות הרבות עלולות לייבא עוד תחלואה ווריאנטים". 

בתוך כך, לפני החזרה לבתי הספר אחרי החגים, במשרד הבריאות מתכוננים מייד לאחר סוכות למבצע של בדיקות. זאת על אף שבמשרד הבריאות עדיין לא קיבלו את הנתונים המעודכנים ממשרד החינוך על מספר הבדיקות העצמיות שבוצעו, וגם לא על מספר החיוביים לקורונה.