הרמטכ"ל בביקור בבית משפחת שמואלי

בנט: "יש מי שמנסים להשתמש בצה"ל ככלי שרת לקידום מטרות פוליטיות ציניות"

ראש אמ"ץ מגיב לביקורת: "לא חושב שיש בעיה עם ההגנה על חיילי צה"ל" • הרמטכ"ל כוכבי בביקר בבית משפחתו של חדריה שמואלי: מוכן לשמוע כל ביקורת ולסייע
גילי כהן ורועי שרון
05 בספטמבר 2021
09:50
עודכן ב 11:59

כוכבי מבקר את משפחתו של בראל חדריה שמואלי

ראש הממשלה נפתלי בנט פתח היום (ראשון) את ישיבת הממשלה והתייחס לביקורת אחרי התחקיר על מותו של לוחם צה"ל בראל חדריה שמואלי בעזה. לדבריו, "אני מגבה את מפקדי צה"ל וחייליו באופן מוחלט. צה"ל שומר עלינו כל ימות השנה, תפקידנו הוא לשמור עליו. יש מי שמנסים להשתמש בצה"ל ככלי שרת לקידום מטרות פוליטיות ציניות. זה פוגע בכושר העמידה שלנו וזה דבר לא ראוי. תפסיקו את זה". 

בתוך כך, הרמטכ"ל אביב כוכבי ביקר היום בבית משפחתו של בראל חדריה שמואלי. כוכבי הביע את תנחומיו בפני הוריו של בראל, אחיו ואחיותיו. הוא הציג למשפחה את עיקרי התחקיר הצבאי שנערך עד כה, אישר שנפלו טעויות באירוע ובהתאם לכך יופקו לקחים. בסיומו של הביקור חיבק הרמטכ"ל את בני המשפחה, אמר כי הוא מוכן לשמוע כל ביקורת והבטיח לסייע להם בכל הנדרש.

"להיזהר מהיכולת לשפוט מעמדת הכורסה"

ראש אגף המבצעים בצה"ל, אלוף עודד בסיוק, התייחס הבוקר לתחקיר האירוע שבו נהרג לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי. בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב אמר כי "הייתה שגיאה בפרישת הכוחות אבל זו שגיאה טקטית שיכולה לקרות באירועים מהסוג הזה, זה אירוע מורכב". הוא הוסיף: "צריך להיזהר מהיכולת לשפוט מעמדת הכורסה. אנחנו מציבים בחזית אלפי חיילים, מפקדים קצינים. אנחנו מקביל אלפי החלטות שרובן טובות ומייצרות ביטחון". 

האזינו לריאיון עם עודד בסיוק

"בסוג האירועים האלה בעזה, יש מורכבות. יש נשים, ילדים ומחבלים הכול מתערבב יחד. לא חושב שיש בעיה עם ההגנה על חיילי צה"ל. החיילים זה הקו הראשון, הם מגינים על היישובים. יעידו על כך הנפגעים הרבים בצד השני, ואם זה מחבלים – כך צריך להיות", הוסיף בסיוק. "לפעמים התוצאה כואבת. אני חושב שאנחנו עושים את זה הכי טוב שאנחנו יכולים וחשוב לנו מאוד לקבל גיבוי מהציבור. אנחנו עסוקים בלגבות את המחיר המקסימלי מהאויב כשזה נכון". 

אתמול התייחס הרמטכ"ל כוכבי התייחס לסערה ולמחאות סביב מותו של בראל חדריה שמואלי באיגרת למפקדים. "מפקדים וחיילים - אני מגבה אתכם באופן מלא. המשיכו ליזום ולקחת אחריות, להעיז ולשאת בתוצאות. חברה שלא תגבה את חייליה ומפקדיה גם כשטעו, תגלה שאין מי שיילחם עבורה", כתב כוכבי. ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח אתמול עם כוכבי ועם בכירי פיקוד דרום ואמר: "הגיבוי שלי למפקדי צה"ל הוא מלא ומוחלט".

הרמטכ"ל השתמש במילים חריפות באיגרת והוסיף: "הגנה מחייבת לחימה ולחימה מחייבת הקרבה. מצבי לחימה מאופיינים בערפל קרב ובנסיבות משתנות, וההחלטות לרוב מתקבלות בחוסר ודאות ובפרק זמן קצר. לכן לעולם ייתכנו שגיאות, ואלו לדאבון הלב עלולות להוביל לנפגעים ולהרוגים. אין תפקיד ואין מקצוע שלא נעשות בו טעויות, ובלחימה מול אויב במיוחד. אין מפקד שלא שגה ומפקדים רבים איבדו חיילים שהם אוהבים והם נושאים אותם עימם כל חייהם. חובתנו לתחקר באופן נוקב, להגיע לחקר האמת ולהפיק לקחים, אבל על טעויות בשיקול דעת בשדה הקרב לא מאשימים ולא מענישים".

 

יוסי חדריה, אביו של הלוחם קרא ביום שישי לראש הממשלה נפתלי בנט ובכירים בצבא להתפטר. בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית השבוע בכאן 11 הוא אמר: "בנט נותן את הפקודות. הוא צריך לקחת אחריות יחד עם כל הראשים – שיפשטו את המדים. גם הרמטכ"ל אשם, למה הוא לא מבצע את מה שהיה צריך לבצע?".