בית המשפט העליון
צילום: פלאש 90

בשל היעדר אישור להעמדה לדין: קוצר עונשו של אב שביצע עבירות מין בבתו

העליון ביטל את ההרשעה מפני שבתקופת המשפט היה צורך באישור היועמ"ש על עבירות שבוצעו יותר מ-10 שנים. בשל כך הופחת העונש, שעמד על 20 שנה, בחמש שנים. בעקבות פניית סנגורו התברר כי האישור ניתן רק בדיעבד ולא היה ניתן להעמידו לדין
אמוץ שפירא
05 בספטמבר 2021
11:28

בית המשפט העליון ביטל היום (ראשון) הרשעה בעבירה והפחית חמש שנות מאסר, מעונש של 20 שנה, שנגזרו על אב שביצע עבירות מין בבתו. זאת בשל היעדר אישור מהיועץ המשפטי לממשלה להעמדה לדין על עבירות מין ישנות, שהיה דרוש באותה תקופה. 

מדובר באב שביצע עבירות מין חמורות בביתו על פני 10 שנים. על פי המצב החוקי אז, היה דרוש אישור מהיועמ"ש להעמדה לדין על חלק מהעבירות – שבוצעו לפני יותר מעשור. רק ערב הדיון בערעור בבית המשפט העליון, בעקבות פניית סנגורו של האב, התברר כי לא ניתן אישור כזה על העבירות הישנות והוא ניתן רק בדיעבד.

השופטת ענת ברון כתבה בהחלטה: "עיוות הדין שנגרם למערער בשל הגשת כתב האישום בהיעדר אישור בזמן אמת מאת היועמ"ש אינו ניתן לריפוי מכוח האישור הרטרואקטיבי". 

השופטת ברון כתבה לצעירה בפסק הדין: "שמירת סוד הפגיעה המינית במשך שנים, חשיפתה, הגדת התלונה וההשתתפות בהליך הפלילי - כולם הצריכו ממך לגלות תעצומות נפש רבות. הצלחת לחיות בצל הפגיעה וחרף כל הקשיים שעמם את מתמודדת הקמת עסק עצמאי, ובקרוב תהיי אם לילד. יש בך כוחות רבים, והם יעמדו לצדך גם עתה, כשתכתבי בעצמך את סיפור חייך ותבני לך עתיד חדש".