תאומות
צילום: בית חולים סורוקה

ניתוח ראשון מסוגו בישראל: הופרדו תאומות סיאמיות שנולדו עם ראש מחובר

הניתוח המורכב ארך 12 שעות והשתתפו בו 50 אנשי צוות מבית החולים סורוקה • ראש צוות המנתחים: "אני מאוד מתרגש. רק עכשיו יכול לנשום"
איציק זוארץ ואסף פוזיילוב
05 בספטמבר 2021
12:31

לראשונה בישראל: ניתוח נדיר להפרדת תאומות בנות שנה המחוברות בראשן התבצע בבית החולים סורוקה בבאר שבע ביום חמישי האחרון. הניתוח ארך יותר מ-12 שעות והשתתפו בו כ-50 אנשי צוות מכל בית החולים. הוא בוצע באמצעות צוותים רפואיים של בית החולים בשילוב עם מומחים בינלאומיים, לאחר היערכות והכנה של חודשים ארוכים. 

בחודשים האחרונים עברו התאומות בדיקות מקיפות, והיו תחת מעקב רציף לקראת הניתוח. צוות ייעודי נערך במשך חודשים לקראת יום הניתוח. בשלב הראשון הכניס הצוות המטפל לפני מספר חודשים מרחיבי עור ורקמה במטרה לייצר עור עודף, שישמש לסגירת הקרקפת של שתי הבנות לאחר ההפרדה. בשלושת החודשים האחרונים הגיעו התאומות לטיפול תכוף יותר כדי להמשיך בפעולת הרחבת העור ולהכינן לשלב הסופי. 


חדר הניתוח. צילום: דוברות סורוקה

צילום: דוברות סורוקה

בניתוח עצמו, לאחר שהתבצעה ההפרדה של כלי הדם בהצלחה, הפרידו המנתחים את העצמות. בשלב זה התפצלו אנשי הצוות ועבדו במקביל בשני חדרי ניתוח נפרדים. הם ביצעו שחזור של הגולגולת של כל אחת מהבנות וסגירת העור.

מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה, ד"ר מיקי גידון, סיפר: "מדובר בניתוח נדיר ומורכב, שבוצע עד כה בעולם כ–20 פעמים בלבד ולראשונה בארץ. ובמקרה זה גם בתינוקות צעירות מאוד. הניתוח וההיערכות אליו בוצעו על ידי הצוותים המיומנים והטובים ביותר שיש בבית החולים, והוא מחזק את תחושת השליחות שבזכותה הפכנו להיות רופאים. הימים הקרובים יהיו קריטיים בתהליך ההתאוששות וההחלמה של התאומות".

צילום: דוברות סורוקה

התאומות שהופרדו. צילום: בית החולים סורוקה

ראש צוות המנתחים אמר: "אני מאוד מתרגש. רק עכשיו יכול לנשום. זה הסוג הנדיר ביותר של תאומים מחוברים. הדבר המורכב ביותר היה להפריד את כלי הדם בראש ובמוח. אני קורא לזה – מבצע ראשי השנה". 

מנהל המרכז הרפואי סורוקה, ד"ר שלומי קודש, מסר: "כמרכז על רפואי שאחראי על בריאות תושבי הנגב, נערכנו מבעוד מועד לניתוח משמעותי ונדיר זה עם הצוותים המובילים בבית החולים יחד עם צוות רופאים בינלאומי. אני גאה מאד בצוותים שלנו, מכל התחומים והסקטורים שנרתמו לניתוח מאתגר ומורכב זה. מאחל רפואה שלמה לתאומות ולמשפחה".