-

דיווחים פלסטיניים: 3 צעירים נעצרו בכפר נאעורה בחשד שסייעו למחבלים שנמלטו

עדויות נגבו מ-14 אנשי שב"ס • עשרות אסירי הג'יהאד האסלאמי הועברו לבתי כלא אחרים. הארגון איים: "לא נשאיר את אסירינו לבד"
כתבי כאן חדשות
07 בספטמבר 2021
10:28
עודכן ב 18:17

המצוד אחר ששת המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע נמשך גם היום (שלישי). כחלק מהחקירה, כוחות ביטחון הגיעו לכפר נאעורה שבעמק יזרעאל, ומקורות פלסטיניים מדווחים כי נעצרו 3 צעירים בחשד שסייעו לאסירים שנמלטו. עוד דווח כי בכפר נפרסו מחסומים והמשטרה ושב"כ החרימו מצלמות אבטחה. במקביל, עדויות נגבו מ-14 אנשי שירות בתי הסוהר.

כמו כן, בעקבות הבריחה אתמול, כ-170 אסירים של הג'יאהד האסלאמי מבתי כלא שונים הועברו אתמול והיום לבתי כלא אחרים. בבית הכלא עופר היו התנגדויות ואסירים נענשו, בשאר בתי הכלא לא נרשמו אירועים חריגים.

על רקע הסנקציות נגד אסירי הארגון, הג'יהאד האסלאמי שיגר איום לישראל: "דבר לא ימנע מאיתנו לקיים את חובתנו כלפי אחינו האסירים, וכל האופציות פתוחות בפנינו".

"זה מרדף אחר הלא נודע בהיבט של נקודות ציון", אמר מוקדם יותר היום ניצב שמעון נחמני, ראש חטיבת המבצעים במשטרה. "אנחנו חוסמים צירים שיכולים להוות צירי מילוט, שאותם אנו חוסמים - מעברים וגבולות".

נחמני הוסיף: "בדקנו עשרות נקודות מידע, עשינו עשרות פעולות מבצעיות. אין התקדמות במרדף. נדרשת סבלנות רבה כדי לייצר תמונה ברורה. הנחת העבודה של חציית הגבולות היא גם לעזה". הקצין הבהיר כי המשטרה ערוכה להנחית כוחות מיוחדים ממסוקים בתוך זמן קצר בכל נקודה בארץ - ואף תרגלה זאת אתמול. "ההבנה היא שאם נגיע לאירוע של סיכול או חיכוך עם האסירים הוא יהיה אירוע לא פשוט".

המשטרה פרסה היום 89 מחסומים ברחבי הארץ, בדגש על קו התפר. 720 ניידות מפוזרות בשטח. גם בצה"ל תיגברו כוחות. תוגברו גם מוקדי 100 ו-110. כוחות צה"ל סרקו הלילה בג'נין ומקורות פלסטיניים דיווחו בעיתון "אל-קודס" כי אביו של אחד המחבלים, איהאם כמאמג'י, ואחיו זומנו לחקירה. לפי הדיווחים, נערכו סריקות גם בביר אל-באשא, הכפר של המחבל הנמלט יעקוב קאדרי.

ביום שני לפנות בוקר ברחו שישה אסירים ביטחוניים - מחבלים מורשעים, מכלא גלבוע. למשטרה הגיע אמש תיעוד בו נראים כמה מהאסירים צועדים לכיוון צפון ליד קיבוץ עין חרוד. 

המחדל בכלא גלבוע: שחזור מיוחד של הבריחה

כמה שעות לאחר בריחתם של האסירים, התברר גודל המחדל של שירות בתי הסוהר. בכאן חדשות פורסם כי מצלמות הכלא קלטו בזמן אמת את ששת האסירים יוצאים מהמנהרה, אך אלה לא זוהו בזמן אמת על ידי הסוהרים. עוד דווח אמש כי בשב"ס חוקרים חשד כי הסוהרת אשר הייתה במגדל השמירה שתצפת על האגף ממנו ברחו האסירים - נרדמה בשמירה. 

במערכת הביטחון עלה חשש כי הבריחה תעורר השראה להסלמה ביטחונית בקרב הפלסטינים. האסירים שברחו נתפסים ברשות ביממה האחרונה כגיבורים, בעוד ארגוני הטרור קוראים ברשתות לציבור הפלסטיני בגדה להעניק מחסה לנמלטים ולמחוק את תוכן מצלמות האבטחה שליד ביתם. 

בין האסירים שנמלטו - מפקד גדודי חללי אל אקצא לשעבר זכריה זביידי. הוא אחראי לרציחתם ופציעתם של ישראלים רבים באינתיפאדה השנייה, ונכנס לכלא בשנת 2019 על ביצוע פיגוע ירי באזור בית אל ובפסגות. בנוסף אליו נמלטו יעקוב מחמוד אחמד קאדרי ומחמוד עבד אללה עלי עארדה שנאסרו בגין ניסיון רצח, איהם פואד נאיף כמאמג'י שהורשע בסיוע לפיגוע חטיפה של אליהו אשרי ב-2006, מוחמד קאסם שהורשע ברצח ומונדאל אינפיעאת שנעצר ב-2019 על ירי לעבר אנשים. שלושה מהם תושבי העיירה עראבה הסמוכה לג'נין.

השתתפו בהכנת הידיעה: אורלי אלקלעי, משה שטיינמץ, גל ברגר, עמרי חיים וגיא מעיין