-

מתחזק החשד: סוהרים בכלא גלבוע סייעו לבריחה

חמישה סוהרים מכלא גלבוע תושאלו היום בפעם השנייה. המשטרה צפויה לחקור באזהרה מחר שני אנשי שב"ס שהיו מעורבים בקבלת ההחלטות בפרשה • בעקבות הבריחה: במערכת הביטחון האריכו את הסגר שהוטל בשטחים ובמעברים בעזה • רה"מ בנט קיים הערכת מצב בעקבות ההתפרעויות בבתי הכלא: "ישראל ערוכה לכל תרחיש"
כתבי כאן חדשות
08 בספטמבר 2021
19:20
עודכן ב 20:39

מחדל בריחת האסירים: למשטרה יש מידע שמחזק את החשד שסוהרים סייעו לששת המחבלים להימלט מכלא גלבוע – כך טוענים היום (רביעי) גורמים שבקיאים בחקירה. המשטרה צפויה לחקור באזהרה מחר שני אנשי שב"ס שהיו מעורבים בקבלת ההחלטות בפרשה. המשטרה עוברת לשלב החקירות באזהרה לאחר סיום גביית העדויות הפתוחות של 14 סוהרים ואנשי סגל בשירות בתי הסוהר. 

חמישה סוהרים מכלא גלבוע תושאלו היום בפעם השנייה ביחידה לחקירות סוהרים של המשטרה. בפני החוקרים מתבררת תמונה של מחדלים וכשלים רבים בכלא. לאור החקירה, המשטרה הורתה לשב"ס לעצור את התחקיר הפנימי, למעט פעולות מנע מפני בריחה נוספת בזמן הקרוב.

את החקירה מרכז צוות בראשות ראש היחידה לחקירת סוהרים בלהב 433, סגן ניצב שלמה משולם. מדובר בקצין מנוסה שניהל את חקירת ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו בתיקי 1000 ו-2000. 

בעקבות בריחת המחבלים, במערכת הביטחון האריכו את הסגר שהוטל בשטחים ובמעברים ברצועת עזה, שהיה אמור להסתיים הלילה עד מוצאי שבת. צה"ל חבר אל כוחות המשטרה במרדף אחר המחבלים בשלושה גדודי לוחמים ושבע פלוגות איסוף, מודיעין ועוד. הבוקר דיווחו מקורות פלסטינים על מעצר של בני משפחות של האסירים שנמלטו. 

בעקבות פעולות שב"ס נגד אסירים ביטחוניים, התפרעו היום אסירי ג'יהאד אסלאמי בבתי הכלא קציעות ורמון. ראש הממשלה נפתלי בנט קיים הערב הערכת מצב בעקבות ההתפרעויות בבתי הכלא ואמר כי "ישראל ערוכה לכל תרחיש". הדליקות כובו ולא היו נפגעים.

החשש מהתפרעויות בבתי הכלא הביטחוניים החל כבר ביום שני, כשנציבת שירות בתי הסוהר, רב גונדר קטי פרי, הורתה על העברת כ-400 אסירי הג'יהאד האיסלאמי מהתאים ומבתי הכלא שבהם היו. מטרת המבצע היא פירוק מוקדי הכוח של ארגון הטרור בבתי הכלא ומניעת תרחיש נוסף של בריחה. בכיר בשב"ס הודיע מוקדם יותר שהם נערכים להתפשטות ההתפרעויות לכלל בתי הכלא הביטחוניים בישראל. עד כה, כ-300 מתוך יותר מ-400 אסירי ג'יאהד אסלאמי הועברו בין בתי כלא. בשב"ס מתכוונים להשלים את המהלך עד סוף השבוע.

בד בבד,  ברשתות החברתיות מתפרסמות בשעות האחרונות קריאות להפגין בשער שכם בתום תפילת הערב נגד "הפגיעה של הסוהרים באסירים הפלסטינים". לא ברור מה יהיה היקף ההפגנה, ובמשטרה מכירים את הדיווחים.

בהכנת הידיעה השתתפו מוטי גילת, משה שטיינמץ, כרמלה מנשה וסולימאן מסוודה