-
צילום: ענת חרמוני, פלאש 90

נאשם בהחזקת סמים טען שמדובר בפטריות מרפא - המשטרה מחקה את האישום

המשטרה חזרה בה לאחר שעורכת הדין של הנאשם דרשה נתונים אודות אישומים דומים על החזקת הפטריות הללו • המשטרה: "הוחלט על חזרה מכתב אישום משיקולים הומניים"
שלי טפיירו
09 בספטמבר 2021
09:03

בחודש מאי האחרון הגישה המשטרה כתב אישום נגד א', תושב פרדס חנה בן 40, בגין עבירה של החזקת סמים לשימוש עצמי. א' נתפס כשברכבו שלוש שקיות שהכילו פטריות במשקל כ-20 גרם. לטענת המשטרה, מדובר בסם מסוכן מסוג פסיליצין. אלא שלטענת א', הוא אדם חולה המטפל בעצמו באופן אלטרנטיבי באמצעות הפטריות. עורכת הדין שלו, מהסנגוריה הציבורית, טענה שהפטריות בצורתן הגולמית כלל אינן אסורות לפי החוק, אלא רק החומר שמופק מהן.

"מדובר באדם חולה, בין היתר בסרטן, שמטפל בעצמו באופן אלטרנטיבי באמצעות הפטריות, יחד עם ידע שמצא ברשת", אמרה עורכת הדין שירה קידר. "הפטריות עצמן לא אסורות בשימוש, אלא רק החומר המופק מהן".

לאחר הגשת כתב האישום, ונוכח התעקשותו של א' שמדובר בטיפול אלטרנטיבי לגיטימי, ביקשה עורכת דינו מהמשטרה נתונים אודות מספר כתבי האישום שהוגשו בישראל בגין החזקת הפטריות הללו. במפתיע, המשטרה בתגובה ביקשה למחוק את כתב האישום נגד א'. "ביקשנו מהמשטרה נתונים כדי לטעון להגנה מן הצדק", סיפרה עו"ד קידר. "אלא שנוכח העובדה שהמשטרה לא הצליחה להמציא לנו את הנתונים, ועוד לפני ההחלטה של בית המשפט, המשטרה מיהרה לחזור בה מהאישום, לשמחתנו".

מהמשטרת נמסר בתגובה: "נגד הנאשם הוגש כתב אישום בגין החזקת סם מסוכן שלגביו לא ניתן לו רישיון רפואי. בהמשך, ועם קבלת עדכון אודות מצבו הבריאותי ומשיקולים הומניים, הוחלט על חזרה מכתב אישום, בהסכמת הצדדים".