בדיקת קורונה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

פקק הבדיקות: הדרישה להגדלת מספר המתחמים עלתה לפני שבועות

גורמים במערך הבדיקות לקורונה: במשרד הבריאות טענו שהאוצר לא אישר תקציב לכך. באוצר השיבו – לא עלתה בקשה כזו • אחרי חזרת מאומתים מאומן עם בדיקות מזויפות: בנט בוחן שליחה של החולים ל-14 ימי בידוד במלוניות
כתבי כאן חדשות
09 בספטמבר 2021
09:53
עודכן ב 21:42

מחדל הבדיקות: גורמים במערך הבדיקות טוענים שכבר בדיונים לפני כמה שבועות עלתה הדרישה להגדיל את מספר מתחמי הבדיקות עד ל-150 בחגים – כך פורסם אתמול (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. עוד הם טוענים שהדרישה כללה גם היערכות לכך שהביקוש לבדיקות יגדל, ויידרשו כ-200 מתחמי בדיקות. 

לדברי הגורמים, במשרד הבריאות טענו בדיונים שמשרד האוצר לא אישר תוספת תקציב שתאפשר היערכות בקנה מידה כזה. לטענת הגורמים, ירידה במספר הבדיקות שבוצעו בקופות החולים בזמן החג, יחד עם העלייה בביקושים, הביאו לתורי הענק במתחמי הבדיקות, שבינתיים עלו ל-130. באוצר השיבו שמעולם לא קיבלו כל פנייה תקציבית להגדיל את מספר מתחמי הבדיקות ל-150, וכי עתה צוות משותף לאוצר ולבריאות פועל כדי לתת מענה לביקוש הרב.

במתחם הבדיקות של פיקוד העורף בראשון לציון ההמתנה לבדיקה הערב עומדת על כשעתיים וחצי. בעירייה מתכוונים לפתוח מחר עמדות נוספות כדי להתמודד עם העומסים. ראש העיר רז קינסטליך התלונן על כך שהמתחם מוגדר לכל תושבי השפלה ולא רק לתושבי ראשון לציון. בריאיון לשאול אמסטרדמסקי בתוכנית משחקי הכיס בכאן 11 הוא טען: "צריך להכניס את היד לכיס. לא עובר תקציב לעוד בודקים ועוד מתחמים". 

העומסים נצפו לא רק במתחמי הבדיקות. יו"ר האיגוד של מנהלי היחידות לטיפול נמרץ, ד"ר ירון בר לביא, אמר אתמול לכאן חדשות: "ירדנו בפעילות וביכולת הטיפול ב-50% בגלל הקורונה, הגענו לתפוסה מלאה". לדבריו, חסרים ביחידות 300 מיטות, 400 רופאות ורופאים ומאות אחים ואחיות. בשל העומסים הכבדים על המערכת, מנהלי היחידות לטיפול נמרץ מחפשים מיטות לחולים בבתי חולים – דרך קבוצות וואטסאפ. 

עשרות מאומתים חזרו מאומן עם בדיקות מזויפות

המשטרה איתרה עשרות נדבקים בקורונה שחזרו מאומן היום עם בדיקות מזויפות. המאומתים, שאותרו בנתב"ג, יגיעו לבתיהם בהסעות ייעודיות ואמבולנסים, ויינקטו נגדם הליכים פליליים. במשטרה מעריכים שיש עוד מאות מקרים כאלה. ראש הממשלה נפתלי בנט הורה לנקוט בצעדי אכיפה קשים נגד החולים שנכנסו עם בדיקות מזויפות. 

הצעדים שנקבעו

> כלל המאומתים שנכנסו ארצה במרמה יזומנו לחקירה במשטרה. ייפתח נגדם הליך פלילי מלא, במסגרתו ייבחנו האישומים הרלוונטיים, ובהם מרמה, זיוף והפצת מחלה במזיד.

> המאומתים ישלמו מכספם על ההסעות הייעודיות שהוקצו להם מנתב"ג לבתיהם. 

> כל אחד מהמאומתים יידרש בבידוד שאורכו עשרה ימים, שייאכף על ידי המשטרה. אדם שאין באפשרותו לקיים בידוד ביתי והצהיר על כך - יישלח למלונית קורונה לעשרה ימי בידוד לפחות.

במקביל לצעדים אלו, נבחנת החלה של תקנה ייעודית, במסגרתה ייכנסו החולים מאומן ל-14 ימי בידוד במלוניות קורונה. 

ביום רביעי נרשמו עומסי ענק בתורי בדיקות הקורונה באומן, בזמן שרבים המתינו לתוצאות הבדיקה שערכו עוד בערב החג. במתחמי הבדיקות של מד"א ומשרד החוץ במקום בוצעו קצת יותר מ-2,000 בדיקות קורונה אתמול, מתוכן כ-14% יצאו חיוביים - נתון גבוה ביחס לשיעורים בישראל. הנתונים הראשוניים פורסמו בחדשות הערב. עם זאת, חסידי ברסלב רבים נבדקו במתחמים אוקראיניים ולכן מדובר בנתונים חלקיים. 

פרופ' אש: פועלים להרחבת מערך בדיקות הקורונה

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור נחמן אש, התייחס הערב במסיבת עיתונאים לעומסים במתחמי בדיקות הקורונה בארץ, ואמר: "אנחנו פועלים להרחבת שעות הפעילות ומספר הדוגמים במתחמים השונים, וכמו כן להרחיב את הפריסה הארצית".

הוא הדגיש שלטובת פעילויות התו הירוק נדרשת בדיקה מהירה ולא בדיקת PCR. "הבדיקה המהירה תקפה ל-24 שעות, ישנן מאות עמדות ברחבי הארץ ואפשר להשיג תורים מידיים", הוא הוסיף. אתמול, אחרי העומסים הכבדים במתחמי הבדיקות ברחבי הארץ, פיקוד העורף תיגבר צוותים בתחנות הגדולות והפעיל אותן עד חצות. 

על השפעת מבצע החיסון השלישי הוסיף מנכ"ל משרד הבריאות: "בזכות חיסון הדחף רואים ירידה בחולים החדשים במצב קשה מדי יום. יש ירידה מכ-100 ליום, ל-80-70 ליום. מאחר שיש הרבה נדבקים - אנחנו רואים לא מעט חולים במצב קשה שלא חוסנו. לכן הירידה במספר החולים שמצבם קשה תהיה איטית". 

ביד שרה מעדכנים: מלאי מחוללי החמצן הניידים אזל

בארגון יד שרה עדכנו אתמול כי אזל המלאי של מחוללי החמצן הניידים והזהירו שמערך החמצן של ישראל מתקרב לאי ספיקה. בארגון אמרו לכאן חדשות שבערב ראש השנה הושאלו המחוללים הניידים האחרונים, שמאפשרים ניידות למי שזקוק להעשרת חמצן. ליד שרה נותרו כמה עשרות מחוללי חמצן גדולים לשימוש ביתי, אולם גם המלאי הזה עומד להיגמר. עוד אמרו בארגון כי כל הפניות למשרד הבריאות נותרו ללא שום התייחסות או תגובה.

 מחולל חמצן נייד (צילום: יד שרה)

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס לפרסום ואמר: "אנחנו לא יודעים למי יד שרה מחלקים את המחוללים שלהם. אנחנו מתבססים על נתונים מקופות החולים על אשפוזי בית, ולהן יש את הציוד הנדרש לעשות זאת. יד שרה לא מקבלים ציוד ממשרד הבריאות ולכן אנחנו לא עוסקים בזה. אני מזכיר שמי שמקבל או פועל לקבל ציוד שלא דרך גורמי הרפואה – זו לא הדרך הנכונה לעשות את זה".

הנתונים מיד שרה מגיעים בזמן שמקדם ההדבקה ממשיך לרדת, ועומד היום על 0.83. מנתוני משרד הבריאות עולה כי שיעור הבדיקות החיוביות היה ברביעי פחות מ-5.5%. אובחנו לנגיף כ-3,200 בני אדם מתוך כ-60 אלף בדיקות. בבתי החולים מאושפזים 673 חולים במצב קשה, בהם 154 מונשמים. מתחילת המגפה מתו מקורונה 7,262 בני אדם בישראל. עוד עולה כי 144,454 תלמידים נעדרו היום ממערכת החינוך בעקבות בידוד –  41,816 חולים פעילים ו-102,638  מבודדים.

בהכנת הידיעה השתתפו שאול אמסטרדמסקי, עמיחי שטיין, משה שטיינמץ, דקלה אהרן שפרן, נוב ראובני, קטי דור ודנה ירקצי