מחסום משטרתי בכניסה לג'נין
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

הערכה במערכת הביטחון: חלק מהמחבלים שנמלטו נמצאים ביהודה ושומרון

לפי הערכות, האסירים שנמלטו מקבלים סיוע מפלסטינים • פרטים חדשים מהתחקיר הראשוני: האסירים פירקו את אגנית המקלחון ונמלטו • נציגת שב"ס באולפן: "מדובר בכשל, אבל לא בכל פעם שיש כשל צריך לערוף ראשים"
איתי בלומנטל, משה שטיינמץ ועומרי חיים
09 בספטמבר 2021
19:57
עודכן ב 20:44

הערכות במערכת הביטחון: חלק מהמחבלים הנמלטים נמצאים בתחומי יהודה ושומרון, הם התפצלו ומקבלים סיוע מפלסטינים – כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. לפי הערכות, האירוע צפוי להימשך עוד ימים ארוכים וההסלמה צפויה בעיקר לאחר תפיסת האסירים – חיים או מתים.

בישראל מזהים שחמאס והג'יהאד האיסלאמי מנסים להתסיס את השטח, גם כדי לערער את היציבות של הרשות הפלסטינית. בעקבות ההסלמה הצפויה והמצוד, בצה"ל הכריזו על עוצר יציאות מלא על כל הלוחמים ביהודה ושומרון. בד בבד, החיפושים ביום הרביעי למצוד אחר האסירים התמקדו באזור ואדי עארה ואום אל פחם, בעקבות התרעות שהמשטרה קיבלה. אזרחים רבים מתריעים למשטרה במסגרת החיפושים. 

מהתחקיר הראשוני עולה: האסירים פירקו את אגנית המקלחון ונמלטו

בשעות הראשונות לאחר הבריחה ביצעו בשירות בתי הסוהר תחקיר ראשוני של האירוע. מפרטים חדשים שפורסמו היום בחדשות הערב עולה שהאסירים פירקו את אגנית המקלחון, הרחיבו את חור הביוב ונמלטו משם. לאחר ניסיון הבריחה הקודם מכלא גלבוע דרך מנהרה ב-2014, בשב"ס החליפו את האסלה בתא – שתחתיה נחפרה המנהרה. במקום שמו פלטת ברזל ובטון, אך לא החליפו את אגנית המקלחון. 

בד בבד, לאחר ההכרזה של השר לביטחון הפנים עמר בר-לב על הקמת ועדת חקירה ממשלתית לאירוע. בלהב 433, שחוקרת בימים האחרונים את הבריחה, נערכים לעצור את החקירה ולהשאיר את המלאכה לוועדה – כפי שנעשה באסון מירון. במשטרה במקביל נערכים להסלמה בכל רחבי הארץ. 

נציגת שב"ס באולפן: "בתי הכלא שלנו רק לכאורה הרמטיים" 

תת גונדר לבנה לוי-שי התייחסה להתנהלות שירות בתי הסוהר באירוע, ואמרה בריאיון לרומי נוימרק בחדשות הערב: "בתי הכלא שלנו לכאורה הרמטיים עם חומות, אבל רק לכאורה". לוי שי, ראש חטיבת התקון בשב"ס שאחראית על הטיפול והשיקום של האסיר, הסבירה: "בית הכלא פתוח למבקרים, לביקורי משפחות, לעורכי דין, לצלב האדום, ולהרבה מאוד גורמים שנכנסים לתוך הארגון שלנו על פי חוק". 

על העברתו של זכריה זביידי לתא שממנו בוצעה בריחה זמן קצר לפני שנמלטו, היא הוסיפה: "תנועת אסירים בתוך האגפים והתאים מתרחשת כל הזמן, גם בקרב אסירים ביטחוניים וגם פליליים, זה לא משהו חריג. אני לא יודעת אם זו העברה יזומה שלנו או בגלל בקשת האסיר, זה נבדק". 

ולאחר שנציבת בתי הסוהר הודיעה שאין בכוונתה להתפטר, תת גונדר לוי-שי טוענת: "מדובר בכשל, אבל אני לא חושבת שעל כל כשל בארגון צריך לערוף ראשים ולפטר אנשים. אני לא מצודדת בפיטורים של מפקד הכלא או נציבת שב"ס. אנחנו לומדים מניסיון, אם נפטר בכל פעם שנוצר אצל מישהו כשל - לא תהיה למידה".