יאיר לפיד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לפיד: עובדים קשה כדי להימנע מהסלמה עם רוסיה

שר החוץ בריאיון לאתר רוסי: "לא נוכל להשלים עם נוכחות איראנית בסוריה ולכן לא נשב בחיבוק ידיים". הוא הוסיף: לישראל ולרוסיה יש מגנון למניעת עימותים שעובד טוב, והדגיש: "אם איראן תשיג פצצה גרעינית המצב במזרח התיכון ידרדר ויתחיל מירוץ חימוש"
מערכת כאן חדשות
10 בספטמבר 2021
12:01

שר החוץ יאיר לפיד התייחס היום (שישי) בריאיון לסוכנות הידיעות הרוסית "ריא נובוסטי" למתיחות עם רוסיה סביב הנושא האיראני. לדבריו, "לא נוכל להשלים עם נוכחות איראנית בסוריה ולכן לא נשב בחיבוק ידיים. יחד עם זאת אנו עובדים עם עמיתנו הרוסים כדי שזה לא יהפוך להסלמה רצינית". לפיד המשיך: "אם איראן תשיג פצצה גרעינית המצב במזרח התיכון ידרדר ויתחיל מירוץ חימוש". 

"לישראל ולרוסיה יש מגנון למניעת עימותים שעובד טוב. חשוב לנו שכוחות רוסים בסוריה לא ייפגעו. כולנו זוכרים את אסון המטוס משנת 2019 ואנו נחושים שדבר כזה לא יקרה שוב", הוסיף לפיד. 

אתמול נפגש לפיד עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב בביקור בזק שערך במוסקווה. בהצהרה משותפת אמר כי ההתקדמות של איראן ליכולת גרעינית היא לא רק בעיה ישראלית, אלא בעיה של העולם כולו. "המסר לאיראן חייב להיות חזק וברור. איראן גרעינית תוביל למרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון. העולם צריך לעצור את איראן מיכולת גרעינית, לא משנה המחיר. אם העולם לא יעשה זאת, ישראל שומרת לעצמה את הזכות לפעול".

"אני לא רוצה שייווצר הרושם כאילו כל השיחה של השר לברוב ושלי עסקה רק באיומים ובמלחמות. בין רוסיה לישראל יש קשרים עמוקים וחזקים שנוגעים בכלכלה, בתרבות, בתיירות, באנרגיה ובמדע. את הקשרים האלה אנחנו רוצים ויכולים לפתח. בעולם שנפגע מהמגיפה, אנחנו צריכים למצוא דרכים חדשות לעשות עסקים ולפתח קשרי תרבות ומסחר", אמר לפיד. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי נענה להזמנת לפיד לבקר בישראל.