נג'יב מיקאתי
צילום: אי-פי

אחרי כשנה: הוכרז על הקמת ממשלה חדשה בלבנון

נג'יב מיקאתי, איש עסקים סוני שכיהן בעבר בתפקיד, יהיה ראש הממשלה • מיקאתי: "נעבוד ביחד יד ביד כדי לעבור את הייאוש ונחזיר את לבנון לצמיחה"
גל אהרונוביץ'
10 בספטמבר 2021
14:51

נשיא לבנון מישל עון עדכן היום (שישי) כי נחתם הצו להקמת הממשלה החדשה, אחרי כשנה מאז התפטרותה של הממשלה הקודמת. בראשות הממשלה החדשה יעמוד נאג'יב מיקאתי, איש עסקים סוני הנחשב מקורב למשטר אסד וכיהן בעבר בתפקיד ב-2005 ובין 2011 ל-2014.

נג'יב מיקאתי, אמר בנאום בארמון הנשיאות הלבנוני כי הוא ונשיא המדינה, מישל עון הרכיבו ממשלה. "אנחנו נעבוד ביחד יד ביד כדי לעבור את הייאוש ונחזיר את לבנון לצמיחה". כמו כן התייחס מיקאתי לחיזוק היחסים מחדש בין לבנון לעולם הערבי: "אנחנו צריכים לעבוד עם כל מי שאפשר כדי לחזק את לבנון, חוץ מישראל כמובן". מיקאתי צריך עוד לזכות באמון הפרלמנט כדי להתמנות רשמית לראש הממשלה.

על סף פיצוץ: מי יכול לעצור את קריסתה של לבנון? | רועי קייס, פרשנות

מאז חודש אוגוסט 2020 אין ממשלה קבועה בלבנון אחרי שממשלתו של חסאן דיאב התפטרה בעקבות האסון הכבד בנמל ביירות. בתחילת החודש שעבר ציינו שנה לפיצוץ הנמל בביירות. עימותים פרצו בין כוחות הביטחון הלבנוניים למפגינים המוחים על המצב במדינה. אלפים הגיעו לאזור הנמל שבו נהרגו לפני כשנה כ-200 לבנוניים בפיצוץ. כוחות השיטור השתמשו בסילוני מים ופצצות עשן כדי לפזר את המפגינים. 

לבנון נמצאת כבר כמה חודשים בתוך משבר כלכלי ומשבר פוליטי - שמזינים אחד את השני. הסממן הראשון שלו הוא אובדן הערך של הלירה הלבנונית, לאחריו הגיע המחסור בדלק, מצרכי מזון ותרופות. 

תגיות:
לבנון