t
בדיקות קורונה באומן
צילום: פלאש 90

הרשויות מחפשות מישהו ליפול עליו - ובזה אין על החרדים

תורי הענק שהיו בעמדות הבדיקה באומן הוכיחו שדווקא רוב החסידים ניסו לשמור על ההנחיות. ההתייחסות הדרמטית לזיוף והפניית תשומת הלב של בנט לסוגייה, בזמן שקולו כמעט ולא נשמע באחרות, מעלה חשש שהתחזית ממנה רבים הזהירו - מתגשמת
עקיבא ווייס, דעה
11 בספטמבר 2021
22:56

כאוס בדיקות הקורונה לא החל בנמל התעופה בן גוריון, אלא הרבה קודם לכן. עוד בערב ראש השנה עמדו אלפי חסידים בעמדות הבדיקה השונות ברחוב פושקינה באומן, סמוך לקברו של רבי נחמן מברסלב. במשך שעות רבות עד כניסת החג הם ניסו להשיג בדיקה כדי שיתאפשר להם לחזור לישראל מייד בצאת החג. היה שם מספיק זמן להיערך ולהתארגן מראש, ובכל זאת הייתה קריסה של המערך.

אבל עזבו את המערך. קחו רגע ותחשבו על ההיגיון הכול כך לא מובן מאחורי הבדיקות הללו, שנועדו לאפשר לחסידים לחזור לישראל עם תוצאה שלילית, ונערכו, כן אתם קוראים נכון, בערב החג, שבו הנבדקים אמורים להשתתף באירועים הגדולים במקום: התפילות, הריקודים והארוחות ההמוניות.

בצאת החג, הצטרפו מגן דוד אדום לפעילות, והחלו לערוך בדיקות מהירות - לצד הבדיקות האוקראיניות (PCR) שנעשו למתפללים. במשך שעות, קהל גדול נדחס בתורים ענקיים סביב עמדת הבדיקות. הצפיפות הרבה הביאה למצב ששוטרים אוקראינים נאלצו להתערב בכדי לעשות סדר.

הבלאגן היה עצום. מצד אחד, אנשים שנדחסים כדי להיבדק, ומנגד אנשים שמנסים לבדוק אם התוצאות מהבדיקות שעשו בערב החג - כבר הגיעו. אחרי כמה שעות מצאת החג, בקרב חסידי ברסלב החלו רצות שמועות לפיהן רוב הנבדקים בעמדה של מד"א קיבלו תוצאה חיובית לקורונה. השמועה הזו גרמה להתרוקנות התור בעמדת הבדיקות של מד”א. איזה ברסלב יקח סיכון להיתקע באומן עוד שבועיים?

זיופי בדיקות הקורונה חמורים ולאורך גלי הקורונה היו לא מעט כאלה, אבל באף מקרה קודם רה"מ לא התגייס לנושא כמו מול הברסלבים - מה שמעלה תהיות

בסופו של דבר, ואחרי כל הכותרות והמספרים שנזרקו לאוויר, התברר כי בבדיקות של מד”א היו קצת יותר מ-250 נבדקים שיצאו חיוביים לקורונה. נתון יחסית גבוה לעומת תוצאות הבדיקות שערכו האוקראינים.

במוצאי החג, בזמן שאני מצלם את עמדת הבדיקות, החלו להגיע אנשים ולספר שעשו שתי בדיקות במד"א בהפרש של שעה - אחת יצאה חיובית ואחת שלילית. מחוץ לעמדת מד"א פגשתי את אריאל שעשה בדיקת קורונה ראשונה בשעה 01:57 ויצא חיובי, ובדיקה נוספת שעבר בשעה 03:00 שהציגה תוצאה שלילית. אם אריאל היה חוזר לישראל הוא היה מזומן לחקירה?

לפני הנתונים כרגע, מתוך 17,000 שחזרו עד שעות הצהריים של יום שישי מאוקראינה לישראל - זומנו לחקירה 149 מאומתים, זאת בנוסף ל-56 מאומתים נוספים שננקטו צעדים כלפיהם לפני החלטת ראש הממשלה להחמיר את הצעדים. מי מאלה שנכנסים לישראל נחשב לחיובי? כל מי שיצא חיובי בבדיקת קורונה מהירה של מד"א. המידע על הנבדקים במד"א הועבר ישירות למשרד הבריאות - מה שלא קרה בבדיקות האוקראיניות. לפי הנתונים של מד"א, הם קיימו יותר מ-2,000 בדיקות באומן. ביחס לכמות המתפללים שהייתה במקום - מדובר במספרים לא גדולים.

המשטרה תתקשה לגלות כמה חיוביים באמת נכנסו בזיוף לישראל. כרגע, הנתונים מצביעים על כך שחלקם הגדול של המזומנים לחקירה וכך גם המידע שבידי המשטרה - מתבסס על תוצאות הבדיקות שנערכו באומן. גם הבדיקות שנערכו בהפרש של שעה והעלו תוצאות סותרות - מעלות סימני שאלה על איכות הבדיקות שנעשו על ידי מד”א.

זיופי בדיקות הקורונה של השבים מאומן חמורים. בהחלט. לאורך גלי הקורונה היו לא מעט כאלה, אבל באף מקרה קודם ראש הממשלה לא התגייס לנושא כפי שנפתלי בנט עושה מול הברסלבים. והדבר הזה - לצד העובדה שאם אכן היו זיופים בהיקף המדובר הם צריכים להיות מטופלים בחומרה - מעלה תמיהות רבות.

אבל בואו ננסה להבין רגע, מיהו זייפן? מיהו מתחזה לשלילי? הבדיקות המהירות של מד”א, שבישראל לא מסתמכים עליהן לרוב, הפכו למורה הנבוכים של הרשויות בכל הנוגע לשבים מאומן, למרות שהיו בסך הכל עוד מוקד בדיקה בעיר (שספציפית, נעשו בו כ-2,000 בדיקות, בעוד שמאומן חזרו בינתיים כבר 17 אלף בני אדם). 

מה דינו של אדם שיצא חיובי בבדיקה מהירה של מד”א באומן, ושלילי בבדיקת PCR? אם ייכנס לארץ, האם הוא ייחשב כאחד מזייפני הבדיקות? האם העובדה שהמתין שעות לבדיקת קורונה אמיתית שהוציאה אותו שלילי - הופכת אותו לחשוד כעבריין? אף אחד מהמתפללים באומן לא ידע בזמן אמת שבישראל החליטו שתוצאות הבדיקה המהירה של מד”א יגברו על תוצאות בדיקת ה-PCR האוקראינית.

בהערת אגב - בדרכי חזור לישראל, לא בקייב ולא בנתב"ג לא התבקשתי להציג תוצאה של בדיקת קורונה. בהיעדר דרישה להצגת בדיקות, נראה שרוב המידע על מספר החיוביים או השליליים מגיע מנתוני מד”א. אחרת, כל בדיקה של מתפלל שחוזר לישראל הייתה נבדקת - דבר שלא קורה. לא ברור לגמרי כמה זייפו בדיקות בחזור לישראל. תורי הענק שהיו בעמדות הבדיקה באומן הם ההוכחה שדווקא רוב החסידים באו להיבדק וניסו לשמור על הוראות החוק.

ההתייחסות הדרמטית לזיוף החמור כשלעצמו והפניית תשומת הלב של ראש הממשלה בנט לסוגייה החשובה כל כך, בזמן שקולו כמעט ולא נשמע בסוגיות אחרות, מעלה חשש בקרב חסידי ברסלב שהתחזית ממנה רבים הזהירו לפני ראש השנה מתגשמת: הרשויות מחפשות מישהו שקל ליפול עליו, ובזה אין על חרדים.