אסון התאומים, ארכיון
צילום: אי-פי

"פתאום הבניין התחיל לרעוד": 20 שנה לאסון התאומים

שידור חי של עצרת הזיכרון השנתית מגראונד זירו וגם: ערן סיקורל חזר ליום ששינה את ארצות הברית המחבל שמשתלט על הטיסה, הדיילת שניסתה להזעיק עזרה, הנוסע שמתקשר לאשתו בשביל להיפרד ממנה והדיווחים הדרמטיים ברשת ב' של קול ישראל
כאן רשת ב
11 בספטמבר 2021
12:23
עודכן ב 17:30

ארצות הברית מציינת היום (שבת) 20 שנה למתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001. הנשיא ג'ו ביידן ורעייתו ג'יל נכחו בטקס שמתקיים באתר ההתרסקות בגראונד זירו בניו יורק. בהמשך היום ביקרו הזוג הנשיאותי במטה הפנטגון בוירג'יניה ובשנקסוויל בפנסילבניה. רגעי פגיעת המטוסים והתרסקות המגדלים צויינו בדקת דומייה, בטקס שבו הוקראו שמות 2,977 ההרוגים. בטקסים נכחו גם בני הזוג ברק ומישל אובאמה, והילרי וביל קלינטון. כאן רשת ב ליווה את טקסי ההתייחדות בארצות הברית במשדר מיוחד בהגשת ערן סיקורל, שחזר לרגעים שבהם אמריקה הייתה תחת מתקפה.

כך נשמעו הקולות של ה-11 בספטמבר, 2001:

במשדר שוחח סיקורל עם ג'ונתן מרקוביץ', ששהה בקומה ה-85 במרכז הסחר העולמי ב-11 בספטמבר 2001. "הייתי בקומה שמונים וחמש של המגדל הצפוני", שיחזר מרקוביץ'. "ביקרתי בניו יורק כפי שעשיתי בכל חודש, הייתי בעיצומה של הרצאה. היו לי תכניות ליום הזה. אחרי ההרצאה הייתי אמור לחזור הביתה, לשיקאגו כדי להשתתף באספת הורים. ופתאום הבניין התחיל לרעוד. ממש רעידת אדמה".

  

"מהר מאוד הבנו שמדובר במטוס", אמר מרקוביץ'. "לא באמת ידענו איזה סוג של מטוס או כמה נזק נגרם. התקשרנו במהירות לשירותי החירום והודענו להם שמטוס פגע מעל קומה 85. חשבנו שמדובר במידע חשוב. ואז התחלנו במסע ארוך למטה. ירידה בגרם מדרגות שגובהו כ- 275 מטר". 

מרקוביץ' פונה לקומת הרכבת התחתית - ואז קרס הבניין. "פתאום נשמע רעש אדיר. מישהו צעק כולם לשכב על הרצפה. כמויות של פסולת נחתו עלי. מה שקרה היה בעצם ההתמוטטות של הבניין הדרומי. המגדל הדרומי כזכור נפגע מאוחר יותר אבל קרס קודם. וכך אנחנו בחלל תת קרקעי. באפלה מוחלטת במשך כחמש דקות בלי פנס. אני ידעתי איפה אנחנו, כי עבדתי שם כמה ימים בחודש במשך 11 שנים. ידעתי כיצד לעלות משם ולצאת החוצה והובלתי את כולם החוצה.

מרקוביץ' (שני משמאל) צועד לביתו. צילום: אי-פי

"זה נראה כמו סצינה מסרט של גודזילה. אבק ופסולת בכל מקום. זה היה פשוט מדהים. היו אוטובוסים שפינו אנשים, אבל חשבתי לעצמי שאם זה מעשה טרור, גם האוטובוסים יכולים להיות מטרה. הדבר הבטוח ביותר שאפשר לעשות הוא ללכת".