-

גנץ חשף את הבסיס בו איראן מאמנת מיליציות זרות

שר הביטחון: "מיליציות מעיראק, תימן, לבנון וסוריה מתאמנות בהפעלת כטב"מים מתקדמים בבסיס כאשאן, הנמצא סמוך לשדה התעופה"
איתי בלומנטל
12 בספטמבר 2021
09:43

שר הביטחון בני גנץ חשף היום (ראשון) שאיראן מאמנת מיליציות מעיראק, תימן, לבנון וסוריה בהפעלת כטב"מים מתקדמים בבסיס כאשאן, הנמצא סמוך לשדה התעופה. גנץ נאם הבוקר בכנס המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן בהרצליה והתייחס למתיחות מול איראן והתעצמותה.

לקראת מלחמה עם איראן? | עוד יום

"איראן יצרה 'טרור שליחים' שבחסותו הוקמו 'צבאות טרור' מאורגנים, שמסייעים לה בהגשמת מטרותיה הכלכליות, המדיניות והצבאיות. אחד הכלים המשמעותיים שפיתחה איראן בכדי לסייע לאותם 'שליחים', הוא מערך הכטב"מים שיכולים לחצות אלפי קילומטרים ומאות מהם פרוסים בתימן, עיראק, סוריה, ולבנון. גם ברצועת עזה, מנסה איראן להעביר ידע שיאפשר ייצור של כטב"מים", אמר שר הביטחון.

לדבריו שר הביטחון, הבסיס הוא אבן הראשה של מערך ייצוא הטרור האווירי האיראני באזור. בנושא דוחות סבא"א המתפרסמים בימים אלו, המטילים לראשונה מזה עשור ספק כולל במהות האזרחית של תוכנית הגרעין האיראנית, וההפרות השונות שמבצעת איראן לאמנות בינלאומיות, אמר גנץ: "איראן לא מכבדת את ההסכמים שעליהם חתמה, ואין סיבה להאמין שתכבד הסכמים שעליהם תחתום בעתיד".

גנץ הוסיף כי "הגיעה השעה לפעולות. אני קורא למדינות שעדיין חברות בהסכם הגרעין, להטיל את הסנקציות הקבועות בהסכם. המאמץ מול איראן וגם מול אפגניסטאן ומדינות נוספות, אינו עניין מזרח תיכוני או מערבי בלבד. 'שליחים' יכולים לקום בכל מקום בעולם. זו העת שכל המעצמות ובהן גם רוסיה וסין יירתמו למאבק לשמירה על היציבות העולמית".

גנץ התייחס גם ליחסים עם ארצות הברית ואמר כי "צריך למצוא את הדרך לפעול בתיאום ובשיתוף פעולה עם האמריקנים. אנחנו לא יכולים להקריב את היחסים איתם". הוא הסביר כי "לא צריך הבחה הדדית של היחסים. לא משנה אם זה דמוקרטים או רפובליקנים".