מתחם בדיקות בירושלים, בשבוע שעבר
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הגבלת הגישה למתחמים והארכת תוקף בדיקות האנטיגן: התוכנית לקיצור התורים

על פי התוכנית, הבדיקות הביתיות המהירות יסובסדו ויוזלו עד ל-10 שקלים • משרד הבריאות: הסיכון של לא מחוסנים להידבק גדול פי 35 משל מי שמחוסן • איגוד רופאי הילדים נגד מסיבות ההדבקה שעושים הורים לילדים: "טרנד מסוכן מאוד"
ליאל קייזר
12 בספטמבר 2021
20:19

תוכנית ממשלתית שמתגבשת בימים אלה בפיקוד העורף, מנסה לקצר את תורי הענק במתחמי בדיקות הקורונה. כך פורסם הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

על פי הפרסום, משרדי הבריאות, האוצר וראש הממשלה מגבשים תכנית במסגרתה תוקף הבדיקות המהירות של מגן דוד אדום לצורכי תו ירוק יוארך מ-24 שעות ל-48 או 72 שעות. בנוסף, יהיה צורך בהצהרה על חשיפה לחולה מאומת, או איכון של חשיפה לחולה מאומת, או הפניה של רופא כדי להיבדק במתחמי פיקוד העורף. 

בנוסף, הבדיקות הביתיות המהירות יסובסדו ויוזלו עד לעלות של כ-10 שקלים בלבד. כל זאת במטרה למנוע מהציבור מלהגיע להיבדק במתחמי פיקוד העורף לצרכים שאינם יציאה מבידוד או חשש אמיתי לתחלואה.

בתוך כך, הערב פורסם כי מניתוח נתוני משרד הבריאות עולה כי הסיכון של לא מחוסנים להידבק גדול פי 35 משל מי שמחוסן. בנוסף הסיכון של לא מחוסנים גדול פי 8 להגיע לתחלואה קשה וקריטית לעומת מחוסנים.

כמו כן, איגוד רופאי הילדים יצא נגד מסיבות ההדבקה שעושים הורים לילדים כדי להדביק אותם בקורונה , מסיבות שמתגברות ככל שאישור חיסון הילדים מתקרב. פרופ' צחי גרוסמן אמר לכאן חדשות כי "המנהג הזה מסכן את חייהם של הילדים ללא כל הצדקה הגיונית". לדבריו, עדיף להמתין לחיסון מאשר לקיים מסיבות הדבקה שעלולות להיגמר באישפוז. פרופ' גרוסמן הוסיך כי יש ילדים שהתאשפזו במצב קשה גם בגלל קורונה וגם עקב סיבוכיה. "הטרנד הזה מסוכן מאד", אמר.