ילדים בבית ספר ענבלים במודיעין
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

תחלואה קלה אצל ילדים? לא כדאי לשחק עם המזל

אחת הדעות הרווחות ביותר היא שהקורונה אינה מסוכנת לילדים, אך נתונים ממחקרים בעולם קובעים כי במקרים רבים היא מובילה לתסמינים ממושכים, ולעתים רחוקות גם למחלה קשה
מאיה ראכלין
13 בספטמבר 2021
07:49

להיות הורה בקורונה מחייב אותנו לשכלל את יכולות ניהול הסיכונים המשפחתיים. "לשלוח את הילד לבית הספר או לא" - זו רק אחת הדילמות. הרי שמענו שיש גם מי שרוצה, בניגוד לעמדת כל צוותי הרפואה והמחקר - להדבּיק את הילד בכוונה, כדי לקבל נוגדנים, תעודת מחלים - ופטור מבידודים. 

אז בואו ננסה ללמוד מהמחקר ומהניסיון שנצבר בעולם, במספרים גדולים יותר, על תחלואת הילדים שעדיין מתחת לגיל החיסון. בכל זאת בואו נתחיל אצלנו - היום, בין החגים, יש במערכת החינוך - יותר מ-40 אלף תלמידים מאומתים. עכשיו, תדמיינו שבכל פעם שאחד מאותם ילדים נדבק, מסתובבת מעין מכונת מזל דמיונית.

ככה גם דימו את זה בעמותת מדעת: זה נכון שברוב המקרים, כשילדים חולים בקורונה, זו מחלה קלה, וכמעט שאין תסמינים. אבל, לפי הסטטיסטיקה, בין 10 ל-30 אחוז מהנדבקים, עלולים לדווח גם על "לונג קוביד" - תסמינים מתמשכים.

כמה מתמשכים? במחקר בבריטניה החודש, אחד מתוך שבעה ילדים שנדבקו, סיפר שאחרי שלושה חודשים הוא עדיין סובל מִתסמינים כמו כאבי ראש ועייפות. 

מכונת המזל יכולה לייצר גם תרחישים גרועים יותר. המספרים מארצות הברית מעידים על כך שכמעט שני אחוזים מהילדים שנדבקו, הגיעו לבתי החולים.

במספרים - 2,396 ילדים מאומתים אושפזו בארצות הברית בחודש האחרון, וכמעט חצי מהם - יותר מ-45 אחוזים, לא סובלים כלל ממחלות רקע. זאת אומרת, שיש בארצות הברית משהו כמו 1,099 ילדים, שהיו בריאים לגמרי, והגיעו לבית החולים, רק בגלל קורונה. 

אז האחוזים נמוכים והמקרים הקשים מאד - נדירים. אבל ככל שנראה יותר נדבקים, נראה עוד ילדים בבתי החולים או סובלים מהשלכות, גם הרבה אחרי שהחלימו.

איגוד רופאי הילדים יצא אתמול נגד "מסיבות ההדבקה" שעושים הורים לילדים כדי להדביק אותם בקורונה. מסיבות שמתגברות ככל שאישור חיסון הילדים מתקרב. פרופ' צחי גרוסמן אמר לכאן חדשות כי "המנהג הזה מסכן את חייהם של הילדים ללא כל הצדקה הגיונית". לדבריו, עדיף להמתין לחיסון מאשר לקיים מסיבות הדבקה שעלולות להיגמר באישפוז. פרופ' גרוסמן הוסיף כי יש ילדים שהתאשפזו במצב קשה גם בגלל קורונה וגם עקב סיבוכיה. "הטרנד הזה מסוכן מאד", אמר.