הבניין שקרס בחולון

הקריסה בחולון | אדריכל העיר: נקדם לתושבים בניין חדש בתוכנית פינוי בינוי

בריאיון לכאן רשת ב אמר אביעד מור כי מוקד הכשל הוא בעמוד מרכזי בעורף המבנה שקרס. "עמדנו בכוחות דלים ושיכנענו את הדיירים לעזוב" • מבקר המדינה הגיע לבקר בהריסות הבניין: "יש הרבה מבנים מסוכנים וחשוב לגבש להם פתרונות"
בחצי היום
13 בספטמבר 2021
12:28
עודכן ב 13:15

אדריכל העיר חולון אביעד מור אמר היום (שני) על קריסת הבניין בעיר כי העירייה תממן את תוכנית פינוי-בינוי להקמת דירות חדשות לדיירים, במקום הבניין שנהרס. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי ביום בכאן רשת ב, אמר מור כי "אנחנו פועלים לפי הנחיית ראש העיר לקדם לתושבים תוכנית פינוי בינוי אד-הוק, במימון העירייה. בכלים שיש לנו נעשה את התיכנון, ובגלל היכולות והניסיון שלנו נזרז ונקדם את התוכנית".

מור, המשמש גם כממלא מקום מהנדסת העיר, ציין כי "מוקד הכשל הוא בעמוד מרכזי בעורף המבנה שקרס. הדרך היתה קצרה לקריסה. ההחלטה לפנות את הדיירים היתה מהירה מאוד. זה היה לא פשוט - עמדנו בכוחות דלים ושיכנענו את הדיירים לעזוב. מהנדסים שלנו עמדו והתעקשו איתם שלא לחזור לדירות, וזה הוכיח את עצמו".

האזינו לריאיון המלא

מור ציין כי הקריסה אירעה לאחר שהתקבל דיווח במכבי האש כי דייר לא הצליח לצאת כי הדלת לא נפתחה. לדבריו, הבניין נבנה לפני שנים רבות וכי האחריות לבדיקת בניינים היא של התושבים: "העירייה לא תבחן את הבניינים הסמוכים - אלא בפנייה של הדיירים. השגרה של בידוק מבנים מסוכנים היא בכוחות ומשאבים מוגבלים", ציין. "שיתוף הפעולה של הדיירים הוא חשוב ביותר. אני רוצה להעלות את  תשומת הלב של האזרחים - זה הנכס שלכם. כשאדם נכנס לרכב ושומע רעש הוא לא מחכה, אלא בודק. אנחנו נוסעים בקופסא ששווה 50 אלף שקל ובודקים אותה פעם בשנה. אז גם כאן".

על התסכול של התושבים שהופנו לדיור זמני במתנ"ס: "אנחנו מעמידים לרשות התשובים את כל מה שהחוק מאפשר לנו, כמענה ראשוני", אמר וציין כי ראש העיר הנחה לא להתייחס לנושא התקציבי של הפינוי בינוי. 

בתוך כך, מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הגיע לבקר היום בהריסות הבניין. "זאת דוגמה שצריכה לשמש לנו תמרור אזהרה", אמר. "יש הרבה מבנים מסוכנים חשוב לגבש להם פתרונות", הוסיף מבקר המדינה, שנתקל גם בקריאות מהתושבים.