תפילה בקבר יוסף, ארכיון
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

"מחדלי חקירה חמורים מנעו דין צדק": שוטר פלסטיני לא יורשע ברצח בן יוסף לבנת בשכם

בית המשפט הצבאי לערעורים קבע כי אם לא היתה מתבצעת החקירה "באופן רשלני ובלתי מקצועי" - ניתן היה להרשיע שוטר פלסטיני ברצח בן יוסף לבנת בשכם, לפני עשור. השופטים דחו את ערעור התביעה הצבאית - והרשיעו באופן סופי את השוטר הפלסטיני בעבירה חמורה פחות
כרמל דנגור
13 בספטמבר 2021
16:35

בית המשפט הצבאי לערעורים דחה היום (שני) את ערעור התביעה הצבאית - והשאיר על כנו את זיכוי השוטר הפלסטיני שנאשם ברצח בן יוסף לבנת בקבר יוסף שבשכם, בשנת 2011. בית המשפט הצבאי לערעורים השאיר על כנה גם את הרשעתו של השוטר הפלסטיני בעבירות משמעותית פחות חמורות - ירי לעבר אדם ושיבוש הליכי משפט. ערעור התביעה הצבאית על גזר דינו של השוטר הפלסטיני, 6 שנות מאסר - שאותן כבר סיים לרצות, נדחה גם הוא. כל זאת בשל מה שהגדיר בית המשפט הצבאי כ"מחדלי חקירה חמורים ומהותיים".

בהחלטה חריגה בחריפותה כתב נשיא בית המשפט הצבאי לערעורים, אל"מ נתנאל בנישו, כי "אין מנוס מן המסקנה כי חקירת מותו של בן יוסף לבנת בוצעה באופן רשלני ובלתי מקצועי, שאינו עולה בקנה אחד עם הסטנדרט המינימלי המצופה מרשויות החקירה. לצערי, מחדליהן המהותיים של רשויות החקירה מנעו מבית המשפט להגיע לחקר האמת ולעשות דין צדק".

תחילת הפרשה בשנת 2011. שוטרים פלסטינים ירו לעבר כלי רכב ישראלים שנכנסו למתחם קבר יוסף שבפאתי שכם. כתוצאה מהירי נרצח בן יוסף לבנת, ונפצעו שלושה ישראלים נוספים. לפי כתב האישום שהוגש נגד אחד השוטרים הפלסטינים, נואף פהד נואף בני עודה, הירי שביצע באמצעות רובה קלצ'ניקוב - הוא זה שחדר את שמשת הרכב והוביל למותו של בן יוסף לבנת.

"אין מנוס מן המסקנה כי חקירת רצח בן יוסף לבנת בוצעה באופן רשלני ובלתי מקצועי"

עוד הואשם השוטר הפלסטיני בשיבוש הליכי משפט. לפי כתב האישום, הוא אסף את תרמילי הירי שהיו פזורים על הכביש, והניח במקומם אבנים - בהוראת מפקדו. זאת, כדי שהשוטרים הפלסטינים יוכלו לשקר ולטעון כי הותקפו באבנים בידי הישראלים, ונאלצו לירות.

השוטר הפלסטיני הואשם ברצח - אך זוכה מעבירה זו, והורשע כאמור בעבירות משמעותית פחות חמורות: ירי לעבר אדם, ושיבוש הליכי משפט. בית המשפט הצבאי לערעורים דחה את ערעור התביעה - ופירט בהחלטתו את מחדלי החקירה שבוצעו בתיק הזה.

למעשה, לדברי נשיא בית המשפט הצבאי לערעורים, אילולא מחדלי החקירה - ניתן היה להרשיע את השוטר הפלסטיני ברצח. הוא קבע כי גרסת התביעה, לפיה הכדור שירה עודה הוא זה שחדר את שמשת הרכב וגרם למותו של בן יוסף לבנת ז"ל - היא גרסה אפשרית וסבירה, אבל לא הוכחה כנדרש: "הסתירות והליקויים הרבים שנפלו בחקירה הותירו אותנו עם 'חורים שחורים' לאורך כל הפסיפס הראייתי, עד לכדי חוסר יכולת ממשית לגבש תשתית ראייתית מספקת להרשעה… נמצאים אנו בפני מצב קיצוני וחריג, בו הליקויים המהותיים בתשתית הראייתית שהוצגה על ידי התביעה אינם מאפשרים הרשעה".

"מחדלי החקירה מנעו מבית המשפט להגיע לחקר האמת ולעשות דין צדק"

בהחלטתו מפרט נשיא בית המשפט הצבאי לערעורים את מחדלי החקירה, שמונעים את הרשעת השוטר הפלסטיני ברצח: "מתוך שלל המחדלים, בולט במיוחד היעדר בדיקה מקיפה ויסודית של הממצאים שנמצאו בזירה. פיסות המתכת שנמצאו ברכב, ונטען כי הן שרידי קליע - לא נבדקו. משענת ראש המושב, שבו ישב לבנת ז"ל, ושבה נמצאו שני חורים - לא נבדקה על ידי מומחה. גופת לבנת ז"ל לא נותחה, ולא ניתן היה לקבוע כמה פצעי ירי היו בה. כתמי דם שנדגמו בזירה - לא נבדקו. עדים שהיו ברכב לא נחקרו או לא העידו. השוטר הפלסטיני טען בחקירתו שהכדור שירה פגע בחלק מסוים ברכב - שכלל לא נפגע. היה מצופה כי הוא יעומת בחקירתו עם עובדה זו, אך הדבר לא נעשה".

עוד נכתב כי הרכב שבתוכו נורה לבנת הועבר משכם למגרש החנייה המשטרתי - לפני שחוקרי מז"פ בדקו וצילמו אותו. לכן, יש חשש שהרכב לא נותר "סטרילי" אחרי הירי - ושהראיות שבתוכו זוהמו.

"הרשות הפלסטינית לא פעם אינה ששה לשתף פעולה בניסיונות לחקור ולאכוף את החוק"

בית המשפט הצבאי הכיר בקשיים הקיימים בחקירת אירוע שהתרחש בשטחי הרשות הפלסטינית, במיוחד כשהחשודים הם אנשי המשטרה הפלסטינית: "קיומה של הרשות הפלסטינית, שלא פעם אינה ששה לשתף פעולה בניסיונות לחקור ולאכוף את החוק, ואף לעתים מחבלת חבלה של ממש בניסיונות אלה, מקשה עד מאד על היכולת של גורמי החקירה לבצע חקירה מושלמת".

יחד עם זאת, קבע נשיא בית המשפט הצבאי לערעורים כי נפלו בחקירה ליקויים נוספים, שאינם קשורים למצב ייחודי זה: "ניתן היה להגיע לכל העדים הישראלים שנכחו במקום. ניתן היה לשמר את המוצגים המרכזיים באופן ראוי, בראשם הרכב בו נמצא בן יוסף לבנת ז"ל. ניתן גם ניתן היה למצות באופן ראוי את הממצאים שנאספו מהרכב, מגופת המנוח ומהזירה. העובדה היא פעולות בסיסיות אלה לא בוצעו - משמיטה את האפשרות להרשעה".

אל"מ בנישו הטיל את האחריות על גופי החקירה - אך גם על התביעה הצבאית, שלא דרשה השלמות חקירה מתבקשות. בסיום ההחלטה כותב אל"מ בנישו: "התוצאה המעשית של ההליך המשפטי הנוכחי מוסיפה נדבך נוסף לכאב משפחתו של בן יוסף לבנת ז"ל, אך אם חפצים אנו בהמשך שלטון החוק, עלינו לדבוק בעקרונות המשפט וליישמם בכל מצב".