צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
זירת פיגוע הדקירה בירושלים

השר בר-לב: יש פוטנציאל לקשר בין כל הזירות, נערכים להסלמה

השר לביטחון הפנים בריאיון לכאן חדשות: "כל אירוע יכול לעורר את השטח כולו" • חשד כי פיגוע הדקירה ליד התחנה המרכזית בירושלים בוצע על ידי חוליה • המשטרה מתגברת כוחות בבירה מחשש לפיגועים נוספים
סולימאן מסוודה וכרמל דנגור
13 בספטמבר 2021
19:53
עודכן ב 20:20

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב אמר הערב (שני) בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות הערב בכאן 11 כי יש פוטנציאל בין כל הזירות בהן יש מתיחות ביטחונית, וכי ישנה היערכות להסלמה. "לא יודע אם אנחנו בפתחה של הסלמה", חידד בר-לב, "אבל אנחנו בוודאי בתקופה מאוד רגישה - הפיגועים האחרונים, הבריחה של המחבלים מהכלא ושני האסירים שעדיין לא תפסנו ובמקביל הבעיות מול חמאס והמחלוקת סביב הכסף הקטרי. לכן, כל אירוע יכול לעורר את השטח כולו. נערכים לאפשרות של הסלמה בירושלים, ביהודה ושומרון ובעזה". 

עם זאת, הדגיש בר-לב כי "לאף אחד אין אינטרס שחבית חומר הנפץ הזו תתפוצץ - לא לחמאס ולא למצרים, ויש אחדות אינטרסים גדולה יותר בשביל להשאיר את הכול בשליטה".

בהמשך אמר השר לביטחון הפנים כי התגובה של הממשלה על הירי מעזה, שנמשך שלושה ימים ברציפות, לא הייתה מכילה והוסיף כי יציבות הקואליציה לא תשפיע על החלטה אפשרית לצאת למבצע ברצועה. לגבי ההחלטה לסיים את הסגר בשטחים וברצועת עזה אמר כי היא התקבלה פה אחד אחרי הערכת מצב: "ההמלצה של כל הגורמים הייתה לסיים את הסגר במוצאי שבת".

עוד פורסם בחדשות הערב כי לפי החשד, פיגוע הדקירה היום ליד התחנה המרכזית בירושלים בוצע על ידי חוליה ולא על ידי מפגע בודד. במשטרה חושדים שלפחות אדם אחד נוסף סייע למחבל לבצע את הפיגוע. בתוך כך, המשטרה מתגברת כוחות בבירה מחשש לפיגועים נוספים ולקראת יום כיפור יוצבו 2,000 שוטרים בעיר.

בנוסף פורסם במהדורה כי המחבל הדוקר, בן 17 מהכפר דיר אל עסל באזור חברון, נכנס לשטח ישראל ללא היתר. הפעם האחרונה שנכנס המפגע לישראל דרך מחסום, באופן חוקי, הייתה לפני 10 שנים לפחות - ובמערכת הביטחון בודקים אם נכנס דרך פירצה בגדר.

שני פיגועי דקירה אירעו היום - הראשון בגוש עציון ללא נפגעים והשני בירושלים, עם שני פצועים בינוני. בצומת גוש עציון ניסה הבוקר מחבל לדקור חייל צה"ל במקום ללא הצלחה, ונורה. החייל לא נפגע, והדוקר נפצע ופונה לקבלת טיפול רפואי.

אחר הצהריים התרחש פיגוע דקירה ברחוב יפו בירושלים, סמוך לתחנה המרכזית בבירה. שני תלמידים בישיבת "חברון" בעיר כבני 25 נפצעו באורח בינוני ופונו לבית החולים. המחבל נוטרל הודות לסיירות של משמר הגבול שהבחינו באירוע, שהתרחש בתוך חנות למוצרי טיפוח. אחת מהן ביצעה ירי ונטרלה את המחבל. אביו של המחבל זומן לחקירת שב"כ.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, מסר לכאן חדשות בזירת הפיגוע כי המחבל הוא תושב אזור חברון בן 17, וכי סמוך לזירה נעצרו שני חשודים שסייעו לו. עוד שיבח ניצב תורג'מן את מהירות התגובה של כוחות מג"ב, וציין כי הם ערוכים לכל תרחיש: "אין ספק שקיימת הסלמה".

אחד משני הפצועים משחזר: "הוא ניסה לדקור אותי בצוואר, הבנתי שצריך להיאבק בו"

אחד מתלמידי הישיבה הפצועים בפיגוע הדקירה בירושלים, ישראל מאיר, תיאר לכאן חדשות את רגעי הפציעה הדרמטיים והמאבק עם המחבל. "קפצנו לקנות בושם בחנות בתחנה המרכזית. כששילמנו למוכר נכנס בן אדם שנראה עם קצת חששות. הוא ביקש מהמוכרת שתייה וחבר שלי שאל אותו מה הסיפור, וקלטתי שהוא דקר אותו כמה פעמים בגב, ואז הוא ניגש אליי ודקר אותי בגב, תפס לי בחליפה - וניסה לדקור אותי בצוואר. הבנתי שהדרך היחידה זה להתעמת איתו. נאבקתי בו ונפלנו ביחד לרצפה, תוך כדי הגיעו כוחות הביטחון. תפסתי לו את היד עם הסכין. ב"ה לא היה שום פגע רציני. זה היה נס".