בדיקת קורונה לילדים
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סקר משרד הבריאות: לקורונה השפעות גם על ילדים שהחלימו, אלפים עם תסמינים ארוכי טווח

מסקר טלפוני שבוצע בקרב יותר מ-13 אלף הורים לילדים שחלו בנגיף עולה - 11.2% מהנדבקים בגילי שלוש עד 18 חוו תסמינים כלשהם לאחר שהחלימו. עוד נמצא: ככל שגיל הילד עולה, עולה גם הסיכוי לפתח השפעות ארוכות טווח
דקלה אהרן שפרן
13 בספטמבר 2021
21:17

סקר שבוצע על ידי משרד הבריאות מעלה - לנגיף קורונה השפעות ארוכות טווח גם על אוכלוסיית הילדים, עם אלפי מקרים מדווחים בישראל של ילדים שסובלים ממה שמכונה "Long Covid". כך פורסם הערב (שני).

הנתונים נאספו מסקר טלפוני שבוצע בין התאריכים 31 במאי עד 13 ביוני 2021, בקרב 13,834 הורים לילדים בגילי שלוש עד 18, שהחלימו מקורונה. ממצאיו העיקריים מעלים כי 11.2% מהילדים חוו תסמינים כלשהם לאחר שהחלימו, ו-1.8%-4.6% מהם, בתלות בגילם, נותרו עם תסמינים בחלוף חצי שנה מהמחלה - נכון לעת ביצוע הסקר.

עוד נמצא כי יש קשר בין גיל הילד והסיכוי לחוות תסמינים ארוכי טווח - ככל שגיל הילד עולה, גם הסיכוי לפתח השפעות ארוכות טווח עולה. כך, בקרב 1.8% מהילדים בסקר בגילי שלוש עד שש נמצאו תסמינים ארוכי טווח, לעומת 4.6% בקרב צעירים בני 12 עד 18.

כמו כן, נמצא מתאם בין מחלת קורונה מלווה בתסמינים לבין הסיכוי לחוות תסמינים ארוכי טווח לאחר מכן. בקרב בני 18-12 שחלו עם תסמינים, ל– 5.6% היה Long COVID - לעומת 3.5% בקרב אלו שלא חוו תסמינים כשאומתו כחיוביים לנגיף. תמונה דומה לזו ניתן לראות גם בקרב קבוצות הגיל האחרות.

בתוך כך, חוקרי האוניברסיטה העברית קוראים לממשלה להקדים את ביטול התו הירוק למתחסנים שחלפו חמישה חודשים מאז קיבלו את המנה השנייה. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.

בישראל יש כ-400 אלף בני 50 ומעלה שטרם קיבלו את החיסון השלישי. תוקף התו הירוק שלהם יפוג ב-1 באוקטובר, ועד אז הם עלולים להדביק או להידבק בעצמם ואף להגיע למצב של תחלואה קשה.