חיסון שלישי
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

מחקר של ביה"ח שיבא: פי 10 נוגדנים למחוסני המנה השלישית – בתוך שבוע

המחקר הסרולוגי הראשון בעולם בודק את רמת הנוגדנים לאחר המנה השלישית • חשש במשרד הבריאות: הירידה בתחלואה נעצרה למרות ההיענות לחיסון השלישי
קטי דור
14 בספטמבר 2021
21:14

רמת הנוגדנים שבוע לאחר קבלת המנה השלישית של חיסון קורונה גבוהה פי עשרה מרמת הנוגדנים שנמצאה בגוף שבוע לאחר קבלת המנה השנייה. כך עולה מתוצאות ראשוניות של המחקר הסרולוגי הראשון בעולם שנעשה בבית החולים שיבא בתל השומר, שבודק את רמת הנוגדנים לאחר המנה השלישית. התוצאות פורסמו היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. התוצאות מעודדות לגבי משך הזמן שבו עשויה להיות למנה השלישית השפעה חיסונית ומקווים שהיא תהיה ארוכה יותר, אבל בשיבא אומרים כי יש לחכות כמה חודשים ולבדוק שוב את רמת הנוגדנים.


במשרד הבריאות מוטרדים מכך שכמעט שלושה מיליון בני אדם התחסנו במנה השלישית ועדיין לא רואים ירידה דרמטית בנתונים. החשש הוא שהמספרים יישארו גבוהים לאורך זמן, ויקשו על התמודדות מערכת הבריאות. בימים האחרונים ישנה האטה בקצב ההתחסנות במנה השלישית, ובמשרד מקווים שהדבר קשור לחגים ושבשבועיים הקרובים תהיה התאוששות והקצב ישוב ויעלה.

בתוך כך, מנהל הכספים של ‏פייזר הציג היום את לוח הזמנים בנוגע לחיסוני ילדים: הנתונים על השפעת החיסון על גילאי 11-5 יתקבלו עד סוף החודש, ותוגש בקשה לאישור חירום של ה-FDA בתחילת אוקטובר אם הנתונים יהיו מעודדים. בכוונת החברה להגיש בקשה לאישור חירום לחיסון ילדים בגילאי חצי שנה עד גיל 5 בתחילת חודש נובמבר. ההערכה היא כי ל-FDA יקח כחודש לבחון את התוצאות. 

ראש הממשלה נפתלי בנט הבהיר בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 כי ב-30 בספטמבר יפוג תוקף התו הירוק למי שחוסנו בשתי מנות בלבד. נכון להערב, 2,932,824 בני אדם חוסנו במנה השלישית. 662 חולי קורונה מאושפזים במצב קשה בבתי החולים, מתוכן 259 במצב קריטי. 7,433 חולים נפטרו עד כה.