מקווה, ארכיון
צילום: גרשון אלינסון, פלאש90

"הפריצות פשתה": הציווי מעורר המחלוקת של הרב עמאר

הרב הראשי לירושלים שלמה עמאר ציווה לסגור את מקוואות הנשים בערב ראש השנה וביום הכיפורים ולאפשר רק לנשים נשואות לטבול. ח"כ לשעבר רחל עזריה: "עצב גדול על מה שקרה ליהדות שלנו"
אמוץ שפירא
15 בספטמבר 2021
05:57

הראשון לציון הרב הראשי לירושלים הרב שלמה משה עמאר הורה לכל הבלניות והמנהלות האחראיות על המקוואות שלא לפתוח עוד את המקוואות לנשים, לא בערב יום כיפור וגם לא בערב ראש השנה ולא לאפשר לרווקות, גרושות או אלמנות ולנשים נשואות לטבול אלא רק לנשים נשואות - בלילה הראוי להן על פי ההלכה.

במכתב תשובה למנהל מחלקת הנישואין והמקוואות במועצה הדתית בירושלים, ששאל האם להמשיך את המנהג שנהגו לפתוח את המקוואות לנשים בערב יום כיפור בשביל נשים הרוצות לטבול לטהרה ליום כיפור, כותב הרב עמאר כי "לא האמין" שבימינו עדיין יש שנוהגים בזה. 

הרב עמאר הסביר כי "אף שיש דעות בפוסקים שצידדו בכך ויש רבים שחלקו עליהם, בזמן הזה שנפרצו כל הגדרים והאיסורים הפכו להיתרים והפריצות פשתה ואף בתי ערכאות וממשלות מאשרים ומסייעים לכוח המכשלות, יש לאסור". את ההחלטה הוא קיבל יחד עם הרב ציון בוארון ולאחר שנמסר לו כי בשם הרב חיים קניבסקי שאצלם לא נהגו כלל במנהג טבילת טהרה לנשים בערב יום כיפור.

בעקבות כך שיגר אמש ארגון עיתים בראשות הרב שאול פרבר מכתב למנכ"ל המשרד לשירותי דת ובין השאר נכתב בו כך: "אנו מתקוממים כנגד התערבות פוגענית, בלתי חוקית וחמורה זו במנהגיהן הדתיים של תושבות העיר ירושלים. כידוע, הטבילה בערב יום כיפור היא מנהג נשות ישראל מדורי דורות. 

"הסגירה של כל מקוואות הנשים בירושלים (מקוואות הגברים יפתחו), תוך אפלייתן לרעה ופגיעה עמוקה בזכותן לחופש דת, בהוראה כזו שהגיעה מרגע לרגע, אינה מתקבלת על הדעת. להתערבות המשרד לשירותי דת בדחיפות נודה". חברת הכנסת לשעבר רחל עזריה כתבה על הפסיקה בטוויטר: "עצב גדול על מה שקרה ליהדות שלנו". 

תגיות:
רבנות