תו ירוק, אילוסטרציה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ דחה שלוש עתירות נגד מתווה התו הירוק

בין העתירות - עתירה שבראשה עמד הזמר מתי כספי. השופט נועם סולברג מתח ביקורת נגד המשתמשים בטלאי צהוב כחלק מהמחאה נגד התו הירוק: "ישנם דברים שראוי להותירם מחוץ לתחום"
אמוץ שפירא
17 בספטמבר 2021
08:17

בג"ץ דחה ערב יום הכיפורים שלוש עתירות נגד מתווה התו הירוק, בהן עתירה שבראשה עמד הזמר מתי כספי. כך פורסם היום (שישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. העותרים טענו נגד התקנות שמאפשרות לדרוש תו ירוק או בדיקה שלילית בכניסה למקומות בילוי ומעובדים בשירות המדינה. הם דרשו לבטל את ההגבלות במערכת החינוך ואת התקנות שמחמירות עם החוזרים מחו"ל שאינם מחוסנים או מחלימים.

בג"ץ אמר כי השופטים אינם רופאים וכי אין זה מתפקידם להתערב בשיקול הדעת של גורמי המקצוע הרלוונטים, וכי הזירה לטענות העותרים היא בוועדת החוקה בכנסת. העותרים חויבו בהוצאות משפט באלפי שקלים.

בתוך כך, השופט נועם סולברג שכתב את עיקר פסק הדין, מתח ביקורת נגד המשתמשים בטלאי צהוב כחלק מהמחאה נגד התו הירוק. השופט סולברג כתב כי בעת הדיון ראה בקהל אדם עם טלאי צהוב והחליט שלא להגיב בזמן אמת, אך עתה בפסק הדין במרחק הזמן בחר להתייחס לכך.

"השואה היא נושא כאוב ורגיש עד מאוד, פצע מדמם בלבו של העם היהודי, ואין דבר שישווה או ידמה לו", כתב השופט סולברג. "השימוש בסמלי השואה, עלול לפגוע קשות ברגשותיהם של רבים. גם בלהט הוויכוח וסערת המחאה, ישנם דברים שראוי להותירם מחוץ לתחום, הרחק מן המחנה".