-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אחרי הצבעה נוספת: אושר החיסון השלישי לבני 65 ומעלה ולקבוצות סיכון

הבוסטר לא אושר לכלל האוכלוסייה, אלא רק לקבוצת הגיל המבוגר ואוכלוסיית הסיכון • משרד הבריאות: מודאגים מעלייה בכמות הנזקקים למכונת לב-ריאה • ד"ר אלרעי פרייס הציגה את נתוני החיסון מישראל בפני ה-FDA • משרד הבריאות: 3 מיליון ישראלים קיבלו את המנה השלישית
מאיה ראכלין ודקלה אהרן שפרן
17 בספטמבר 2021
09:04
עודכן ב 00:53

מנהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, הצביע הערב (שישי) נגד מתן חיסון במנת בוסטר נגד קורונה לכלל האוכלוסייה, ואישר את מתן החיסון לבני 65 ומעלה ולקבוצות סיכון. ההצבעה על מתן החיסון לבני 65 ומעלה עברה פה אחד. 

ראשית הצביעו 18 חברי פאנל המומחים של ה-FDA בשאלה האם לאשר את מתן החיסון השלישי לכלל האוכלוסייה. על כך הצביעו 16 נגד ורק שניים בעד. הנימוקים שניתנו לדחיית ההצבעה היו היעדר מידע מספיק על נחיצות החיסון בקרב כלל האוכלוסייה. לעומת זאת, בכל הקשור לבני 65 ומעלה ואוכלוסייות סיכון, הצביעו חברי הפאנל פה אחד בעד אישורו. 

ד"ר אלרעי-פרייס בדיון ה-FDA: "אין בישראל כרגע תוכנית להמשיך במתן מנות הבוסטר כל חצי שנה"

במשרד הבריאות הגיבו על המלצת המומחים והזכירו שכך גם הוחלט בישראל - לחסן תחילה במנת הדחף רק את אוכלוסיית המבוגרים וקבוצות בסיכון. "בכך נתן ה-FDA תוקף למבצע החיסון השלישי, שהחל בישראל ובעקבותיה בקנדה, אוסטריה, גרמניה, צרפת ומדינות נוספות", נכתב בהודעת המשרד. עוד צויין בהודעה: "הצגנו ל-FDA נתונים מחקריים על דעיכת החיסון והעליה במוגנות לאחר חיסון שלישי, עליהם נאמר שהם משכנעים".

ד"ר אלרעי פרייס, שהופיעה בוועדה, נשאלה האם ישראל תחסן במנת דחף כל כמה חודשים, וענתה: "אני חושבת שזה מוקדם מדי להגיד. אנחנו יודעים מנגיפים אחרים שיש נגיפים שצריך להתחסן נגדם פעם אחת ואחרי כמה זמן מנה נוספת ואז בוסטר וככה מוגנים לשנים רבות. זאת לעומת נגיפים כמו שפעת, שצריך להתחסן נגדם פעם בשנה. אני לא חושבת שזה ברור לאן זה הולך, ואין לנו כרגע תוכנית להמשיך במתן מנות הבוסטר כל חצי שנה".

משרד הבריאות: מודאגים מעלייה בכמות הנזקקים למכונת לב-ריאה

עלייה במספר חולי הקורונה שמצבם קריטי ושנזקקים לטיפול במכונת אקמו מעוררת דאגה במשרד הבריאות, וחשש מפני קושי בטיפול בחולים בשל עומס במחלקות - כך פורסם אמש ב"השבוע" בכאן 11. 

במשרד הבריאות אמרו לכאן חדשות כי יש שיעור גובר של חולים צעירים שנצרכים למכונה, התומכת בפעילות הלב והריאות, והוסיפו כי למרות הדיווחים על בלימה בהתפשטות הגל הרביעי, המספר הכולל של החולים שמצבם קשה נשאר יציב ולא יורד וכי בבתי החולים יש כבר קושי בטיפול בשל עומס תחלואה.

גורם במשרד אמר כי כל עוד תימשך ההדבקה של לא מחוסנים, העלייה בשיעור החולים הקשים והנזקקים לאקמו עלולה להמשיך וכי בשיא גל התחלואה השלישי היו מחוברים לאקמו 41 חולים, נתון שאיננו רחוקים ממנו כרגע. 34 חולים נזקקים כיום לטיפול במכונת אקמו בעקבות תחלואה בקורונה. 30 מהם אינם מחוסנים.

במשרד הבריאות אמרו עוד, שההערכה כרגע היא שאחרי החיסון השלישי היעילות החיסונית תימשך יותר מחצי שנה מכיוון שרמות הנוגדנים הרבה יותר גבוהות אחרי קבלת החיסון השלישי יחסית לשיעורן אחרי שתי המנות הראשונות. לצד זאת, ציינו במשרד כי הדבר תלוי גם בהופעת וריאנטים יותר עמידים.

לאחר יום כיפור: עומסים כבדים במתחמי הבדיקות

עומסים ותורים ארוכים נרשמו הבוקר במתחמי בדיקות הקורונה אחרי שאתמול, יום כיפור, הם לא היו פעילים. לא נעשה גם פיענוח של עשרות אלפי הבדיקות שנעשו לפני החג. פיקוד העורף לבדו דגם בשעתיים הראשונות של הבוקר כ-20 אלף בני אדם. כ-1,500 דוגמים פועלים במתחמים ומנסים להתמודד עם הביקוש הגבוה. במתחם הבדיקות ביס פלאנט בראשון לציון זמני ההמתנה הגיעו ליותר משעתיים.

מאות כלי רכב המתינו הבוקר בחלק מהמתחמים לפני שעות הפתיחה שלהם. מתחמי פיקוד העורף יעבדו במתכונת מתוגברת עד לשעה 16:00 ובנקודות מרכזיות בפריסה ארצית עד לשעה 22:00. עומסים גדולים במיוחד נרשמו בירושלים, פתח תקווה, ראשון לציון ובבאר שבע.

בד בבד, משרד הבריאות עדכן הבוקר ש-3,171 בני אדם אובחנו אתמול עם קורונה. שיעור הבדיקות החיוביות בעלייה ועומד על 3.66%. מספר החולים שמצבם קשה הוא 658, מתוכם 182 מונשמים. מניין המתים עלה ל-7,465 בני אדם.

נציגי מד"א יחלקו ערכות בדיקה בבתי ספר היום וביום ראשון

שינוי במבצע בדיקות האנטיגן לתלמידים אחרי סוכות: נציגי מד"א יחלקו היום וביום ראשון ערכות בדיקה בחלק מבתי הספר, במקום שההורים יגיעו לקחת אותן. המורים אמורים לסמן מי מהתלמידים קיבל את הערכה. בבתי ספר בהם לא תתבצע חלוקה, ההורים מתבקשים לאסוף את הערכות בנקודות של מד"א. 

ערכות הבדיקה מיועדות לילדים בני שנתיים ותשעה חודשים עד 12 ושלושה חודשים, והן יחולקו במוסדות הלימוד ובמתחמים לבדיקות מהירות עד 29 בחודש. מגן דוד אדום יפעיל גם בסוף השבוע את מערך הבדיקות המהירות. אנשי הארגון יתפרסו בכ-190 עמדות בדיקה מהירה ברחבי הארץ, בהן גם מתחמי היבדק וסע. 

מנהל מחלקת הקורונה בבית חולים השרון, ד"ר דרור דיקר, הזהיר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב מפני שילוב של תחלואה בשפעת ובקורונה יחד בחורף הקרוב. "למזלנו לא היה לנו בשנה שעברה 'שרונה' - שילוב של שפעת וקורונה. אבל השנה אנחנו מאוד חוששים מזה", אמר ד"ר דיקר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית הבוקר הזה. "אם אנשים יגיעו עם השילוב הזה, לא יהיו מספיק מיטות כדי לקלוט אותם, המערכת לא תוכל להכיל אותם. לכן ההתחסנות קריטית. אנחנו צריכים למנוע בכל דרך תחלואה בשפעת".

ד"ר דיקר העיד כי "כמעט באופן מוחלט החולים שמתאשפזים אצלנו - בגיל 90-20 - אלו חולים לא מחוסנים בכלל". הוא הוסיף: "זאת בעיה קשה, כי אנחנו רואים אצלם את המחלה הקשה ביותר שראינו בגלים הראשונים. מעט מאוד, מספרים בודדים, התחסנו בשתי מנות. אנחנו רואים בפירוש את ההבדל, אצל אלה שהתחסנו המחלה שונה, פחות סוערת, יותר קלה לטיפול, והרוב המוחלט יוצא בחיים מבית החולים. רוב המתים לא התחסנו. יש גם אנשים מחוסנים עם מחלות רקע קשות, שהשילוב עם הקורונה מוביל לצערנו לתמותה".

לדבריו, "אנחנו רואים בעיניים מי מגיע אלינו, מה חומרת המחלה ומה הסוג שלה, ואנחנו יודעים שאלה שהתחסנו, גם אם הם חולים, יכולים לצאת מזה בצורה הרבה יותר קלה וטובה. אנחנו מטפלים בכל אחד שמגיע. בימים שיש כלים למנוע את המחלה הזאת, התסכול בצוות הוא מאוד גדול".

אתמול פורסם מחקר ישראלי חדש שמצביע על יעילות גבוהה של המנה השלישית של חברת פיזר במניעת הדבקה ובמניעת מחלה קשה, ועל זינוק של פי עשרה בהגנה החיסונית בעקבותיו. המחקר שנעשה בידי צוות ממכון ויצמן למדע, משרד הבריאות, הטכניון, האוניברסיטה העברית, מכון גרטנר במרכז הרפואי שיבא ומכון KI, התפרסם בכתב העת הרפואי "The New England Journal of Medicine" וממנו עולה כי מי שקיבלו את מנת הבוסטר השלישית היו מוגנים פי עשרה ויותר מפני הדבקה ופי 20 מפני תחלואה קשה, בהשוואה למי שחוסן בשתי מנות בלבד לפני חמישה חודשים.

בהכנת הידיעה השתתפו בר שפר, אורלי אלקלעי, קטי דור, איתי שיקמן ולירן כוג'הינוף