חיסון פייזר
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

למה ה-FDA אמרו כן לבוסטר רק לבני 65 ומעלה?

ביידן היה מוכן להשיק מבצע חיסונים לכלל האוכלוסייה בדומה לישראל, אבל מומחי מנהל התרופות האמריקני החליטו שאין עדיין מספיק נתונים לגבי הצורך במנת הדחף בקרב צעירים • זריקה שלישית לקבוצות סיכון ולמבוגרים מגיל 65 אושרה פה אחד • משרד הבריאות: "ה-FDA נתן תוקף לחיסון השלישי. בישראל הוחלט לפעול באופן אחראי ומהיר"
מערכת כאן חדשות
18 בספטמבר 2021
08:00

מבצע החיסונים במנה השלישית היה מבצע הקיץ הכי לוהט בישראל. בסוף חודש יולי הודיע מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, על מתן חיסון הבוסטר לאוכלוסייה המבוגרת מגיל 60. וכך היה מ-1 באוגוסט - פעם שלישית פייזר, בלי לחכות להכרזה מטעם מנהל התרופות והמזון האמריקני, ה-FDA.

בו בזמן שמשרד הבריאות עדכן אתמול (שישי) כי יותר משלושה מיליון ישראלים קיבלו את החיסון השלישי נגד קורונה, המומחים האמריקנים ערכו דיון מקוון סביב שאלת מתן הבוסטר לאומה. בתום שעות של דיבורים, ממצאים וגרפים - צוות המומחים דחה ברוב מכריע את ההצעה לחסן במנה שלישית את כלל האוכלוסייה מעל גיל 16 בטענה שאין לכך מספיק נתונים. מה שכן אושר, פה אחד, היא המלצה לחיסון שלישי עבור בני 65 ומעלה ולמי ששייכים לקבוצות הסיכון.

הדיון על מתן מנת הדחף התבסס על שני ניסויים קליניים ועל נתונים ממבצע החיסונים בישראל. ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, נכחה בדיון לבקשת פייזר והציגה את הנתונים שנאספו בישראל מאז החל המבצע. הנתונים שפרסה בפני המומחים הצביעו על עלייה במספר הנוגדנים בקרב מי שחוסנו בפעם השלישית. נראה שהנשיא ביידן כבר השתכנע עוד קודם, שכן תכנן להשיק החודש מבצע חיסונים לכלל האוכלוסייה, בדומה לזה שמתנהל בישראל.

אז למה כן לבוסטר לבני 65+, אבל לצעירים יותר לא?

השילוב של הנתונים המעודדים מישראל יחד עם האמביציה של ביידן מעלה את השאלה - איך זה שמומחי ה-FDA לא אישרו את חיסון הדחף לכלל האוכלוסייה, ברוב של 16 מול 2. ד"ר מייקל קורילה, אחד המומחים שהשתתף בדיון, הסביר: "לא ברור אם כל אחד באוכלוסייה זקוק למנת הבוסטר, מלבד אוכלוסיות מסויימות הנמצאות בסיכון גבוה לחלות במחלה קשה". 

אלה עיקרי הנימוקים שהועלו בדיון 

<> המדגם שבו נעשה הניסוי הקליני במתן מנת הדחף היה קטן מדי

<> אין מספיק מידע על יעילותה של המנה השלישית

<> רוב המאומתים לקורונה בארצות הברית ממילא אינם מחוסנים

<> על אף הנתונים מישראל על עלייה בנוגדנים אחרי מתן החיסון השלישי - המצב בישראל שונה מבארה"ב

דרמה או לא דרמה?

במשרד הבריאות הגיבו על המלצת המומחים והזכירו שכך גם הוחלט בישראל - לחסן תחילה במנת הדחף רק את אוכלוסיית המבוגרים וקבוצות בסיכון. "בכך נתן ה-FDA תוקף למבצע החיסון השלישי, שהחל בישראל ובעקבותיה בקנדה, אוסטריה, גרמניה, צרפת ומדינות נוספות", נכתב בהודעת המשרד. עוד צויין בהודעה: "בישראל הוחלט לפעול באופן אחראי ומהיר בכדי לטפל בתחלואה הגוברת. הצגנו ל-FDA נתונים מחקריים על דעיכת החיסון והעליה במוגנות לאחר חיסון שלישי, עליהם נאמר שהם משכנעים". 

אכן, בישראל מבצע החיסונים היה הדרגתי - תחילה יכלו רק בני 60 ומעלה לקבל את הזריקה השלישית, ותוך חודש פתחו אותו לכלל האוכלוסייה מעל גיל 16. בשורה התחתונה, ההחלטה של פאנל המומחים של ה-FDA לא אומרת שהחיסון השלישי מסוכן, אלא שדרוש עוד מידע כדי לאשר את השימוש בו לכלל האוכלוסייה.

אלרעי-פרייס: "אין בישראל כרגע תוכנית להמשיך עם הבוסטר כל חצי שנה"

בזמן הופעתה של ד"ר אלרעי פרייס בוועדה, היא נשאלה אם ישראל תחסן במנת דחף נגד קורונה כל כמה חודשים. על כך היא ענתה: "אני חושבת שזה מוקדם מדי להגיד. אנחנו יודעים מנגיפים אחרים שיש נגיפים שצריך להתחסן נגדם פעם אחת ואחרי כמה זמן מנה נוספת ואז בוסטר - וככה מוגנים לשנים רבות. זאת לעומת נגיפים אחרים, כמו שפעת, שצריך להתחסן נגדם פעם בשנה. אני לא חושבת שזה ברור לאן זה הולך, ואין לנו כרגע תוכנית להמשיך במתן מנות הבוסטר כל חצי שנה".