מתחם לבדיקות קורונה במודיעין, בשבוע שעבר
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

הקבינט אישר: בלי בדיקת קורונה - תלמידי הגנים והיסודי יחוייבו בבדיקה בחזרה מהחופשה

המנהלים ימנעו כניסה של מי שלא יציג את הבדיקה בחזרה מחופשת סוכות • מורים יחוייבו בחיסון שלישי • מזכ"לית הסתדרות המורים: זו גזירה שלא נוכל לעמוד בה" • ממונה הקורונה: "הגבלות הן צו השעה-נמליץ לקבינט הקורונה התקהלויות רק עד 500 איש"
לירן כוג'הינוף
19 בספטמבר 2021
07:31
עודכן ב 17:22

קבינט הקורונה אישר היום (ראשון) כי תלמידי הגנים ובתי הספר היסודיים לא יוכלו להיכנס לכיתות בלי בדיקת קורונה, לאחר חופשת סוכות. לפי ההחלטה המנהלים יוכלו למנוע את כניסת התלמידים שלא יציגו את תוצאות בדיקת האנטיגן. בנוסף אושרה התקנה המחייבת מורים להציג אישור על חיסון שלישי. ועדת החינוך אישרה גם היא את התקנות. 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, התייחסה להחלטה בדיון בוועדת החינוך של הכנסת ותקפה את הקבינט: "מישהו כאן התבלבל, אנחנו לא סלקטורים. נעתור לבג"ץ אם זה יקרה. זו גזירה שלא נוכל לעמוד בה", אמרה בן דוד. 

האזינו לריאיון עם ממונה הקורונה, פרופ' סלמן זרקא

ממונה הקורונה, פרופ' סלמן זרקא, אמר בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב כי הגבלות הן צו השעה וכי ימליצו לקבינט הקורונה להגביל התקהלויות רק עד 500 איש. "אנחנו מוטרדים מהנתונים של החולים הקשים והמחוברים לאקמו. המצב קשה וצריך לשקול הגבלות באירועים גדולים כמו מופעים ומשחקי כדורגל. בנתוני התחלואה הנוכחיים כאשר בתי החולים עמוסים גם בחולים שאינם חולי קורונה - הגבלות הן צו השעה. אנחנו ממליצים על התקהלויות של עד 500 איש", אמר זרקא בריאיון לאילאיל שחר. הוא הוסיף כי אין בהחלטת ה-FDA ביקורת על קבלת ההחלטות בישראל וכי מי שאינו לוקח את המנה השלישית נוטל סיכון". 

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש אמר הבוקר כי אתמול אובחנו כ-7,500 מאומתים חדשים. בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב, אמר פרופ' אש כי מדובר בכמות גדולה יחסית לנתונים שמתקבלים בשבת. מנכ"ל משרד הבריאות הוסיף כי הנתונים סביב החגים מבלבלים, וכי יש בלימה מסוימת בתחלואה הקשה ובהידבקות. "אנחנו עדיין לא יצאנו מהגל הרביעי, אנחנו קוראים לאנשים להמשיך להתחסן כדי לצאת מהגל הזה".

האזינו לריאיון עם פרופ' נחמן אש בכאן רשת ב

פרופ' אש הוסיף כי בחודש הקרוב יגיעו לישראל חיסונים לקורונה של חברת אסטרהזניקה. הוא ציין כי החיסונים יסופקו לאוכלוסייה שאינה יכולה לקבל את החיסונים הנוכחיים של פייזר ושל מודרנה. באשר לאישור המנה השלישית ב-FDA לבני 65 ומעלה, אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי "בארצות הברית חיסנו מאוחר יותר, הם לא רואים את הדעיכה הרחבה שראינו אצלנו - לכן ההחלטה שלהם כזאת".

במשרד הבריאות נערכים לקראת הגעת משלוח חיסונים של חברת אסטרזניקה לישראל בחודש הקרוב. על פי התוכנית, החיסונים הללו יינתנו רק למי שאינם יכולים לקבל את החיסונים של חברת פייזר או חברת מודרנה בגלל בעיה של רגישות לרכיבים בחיסון, שמבוסס על MRNA. זאת מאחר שהחיסון של אסטרזניקה מבוסס על טכנולוגיה של נגיף מומת, שלא כמו החיסונים שכבר ניתנים בישראל. נבחנת האפשרות לרכישת חיסון נוסף נגד קורונה - של חברת נובהווקס, אולם במקרה זה מדובר ברכש עתידי מכיוון שהחיסון טרם קיבל אישור FDA.

אמש פורסם ב"חדשות השבת" בכאן 11 כי שמונה צעירים בני 40-35, שאינם מחוסנים ומרביתם ללא גורמי סיכון, מחוברים למכונת אקמו, ומאושפזים במצב קריטי לאחר שחלו בקורונה. עוד דווח כי בכירי משרד הבריאות מוטרדים מהעלייה במספר הצעירים במצב קריטי, ואומרים כי הנתונים תומכים בסברה שזן הדלתא אלים יותר.

בחדשות השבת פורסם עוד כי במשרד הבריאות בוחנים שתי אופציות לבדיקות מסיביות של תלמידים בפרויקט "מגן חינוך": בדיקת PCR לכל ילד פעם בשבוע, או שתי בדיקות אנטיגן מהירות בכל שבוע. גורמים מקצועיים אומרים כי בדיקת PCR לכל ילד פעם בשבוע אינה ישימה, והדבר יוסיף עוד כ-200 אלף בדיקות כאלו ביום - דבר שלא ניתן ליישום עבור המעבדות שגם כך עמוסות.