-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התחסנתם ונבהלתם? עושים סדר בהחלטת ה-FDA

הרשויות בארה"ב העניקו אישור חלקי לחיסון השלישי ועוררו לא מעט מחלוקות וטענות לא נכונות על יעילות החיסון. הנה כמה טיעונים שחשוב להבהיר
מאיה ראכלין
19 בספטמבר 2021
22:34

סביב האישור המוגבל של ה-FDA עלו לא מעט מחלוקות וטענות לא נכונות על יעילות החיסון, שגרמו ללא מעט בהלה בקרב מתחסנים. נטע סופר צוק מעומתת "מידעת" מסייעת לנו לעשות סדר בעובדות ובשמועות בנוגע לחיסון השלישי - אז שלא יבלבלו אתכם. 

לא מחכים לאישורים  

ראשית עלתה הטענה על כך ש"ישראל פעלה עוד לפני שבכלל הגיע אישור של ה-FDA". אז קודם כל, לא כל מה שמתאים לנו יתאים לאמריקנים. בדיונים מהסוג הזה, מחליטים על פי נתונים שרלוונטיים רק לאותה מדינה. לצד שיקולים כמו יעילות הבוסטר, בודקים באיזו מידה בכלל האוכלוסייה צריכה אותו, ואם לא עדיף להשקיע במי שעוד לא התחסנו.

 צילום: אי-פי

מה גם שמשרד הבריאות בארץ כבר קיבל החלטות בעבר בלי לעבור דרך הרגולטור האמריקני. דוגמה אחת לכך היא החיסון נגד צהבת סוג B. הוא מחולק בארץ מתחילת שנות ה-2000, ורק לאחרונה החל תהליך אישורו ב-FDA.

שיקול הדעת בארץ הוא עצמאי, אבל זה גם לא שישראל פועלת נגד החלטת ה-FDA, להיפך – פאנל המומחים המליץ על מה שעשה גם משרד הבריאות: קודם חיסון של המבוגרים וקבוצות הסיכון, אחר כך - הרחבת המבצע.

החיסון הכרחי בכלל?

יש מי שטוענים שהדיון הוכיח שהחיסון השלישי לא הכרחי, לפחות בקרב צעירים. עם זאת, לפי הנתונים שהוצגו שם, מנת הדחף כן מפחיתה את הסכנה בהדבקה ובתחלואה קשה.

החשש מתופעות לוואי מסוכנות 

עוד הצהרה ששמענו היא שהוועדה לא אישרה את הבוסטר מעל גיל 16, בגלל "תופעות לוואי מסוכנות". וזה פשוט לא נכון. תופעות הלוואי הקשות, הן נדירות מאוד. החלטת הוועדה קשורה למצב ההתחסנות בארצות הברית – הצעירים התחסנו מאוחר, ואצלם עדיין אין ירידה בנוגדנים. לפי הנתונים שם, עדיף להשקיע כרגע באלה שבכלל לא התחסנו – כי רוב התחלואה נמצאת שם.

 צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בדיקה סרולוגית - פתרון פלא? 

ההמלצה של הוועדה המייעצת כן גרמה לרבים מאיתנו לחשוב – למה שלא פשוט לעשות בדיקה סרולוגית ואז להחליט אם להתחסן? אז מתברר שבדיקה סרולוגית לא מספיקה כדי להבין מה רמת החסינות שלנו. היא נותנת תמונה זמנית, שיכולה להשתנות ממש מהר. בשורה התחתונה: אם ננקה את רעשי הרקע ונסתכל על העובדות, הן מדברות לטובת החיסונים, בכל פעם מחדש.

 צילום: דוברות כללית